kat row miejskiW Katowicach działa już 10 stacji wypożyczalni rowerów miejskich. W zeszłym roku testowo działały jedynie 3 stacje. Cieszyły się jednak dużą popularnością mieszkańców, dlatego sieć została powiększona.

– Bardzo się cieszę, że rowery pełnią w Katowicach funkcję rekreacyjną, bo mamy wiele pięknych miejsc, które można na nich odwiedzić: od Doliny Trzech Stawów, po Park Kościuszki, czy zabytkowy Nikiszowiec - powiedział prezydent Marcin Krupa. - Zależy nam jednak, by rower zaczął w Katowicach mocniej pełnić funkcję transportową.

Nowe stacje zostały zlokalizowane w 10 miejscach Katowic. 3 miejsca wskazali mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego, 2 miejsca  to lokalizacje identyczne jak w zeszłym roku, stację z Placu Szewczyka przeniesiono na katowicki rynek. O lokalizację pozostałych 4 stacji prezydent Marcin Krupa zapytał w sondażu realizowanym na początku kwietnia. Z ośmiu przedstawionych propozycji mieszkańcy wskazali Pl. Sejmu Śląskiego, ul. Mariacką, Bibliotekę Śląską oraz Park Kościuszki.

plik kat row1. Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)
2. Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu
3. Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej
4. Strefa kultury nad NOSPR - parking
5. Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej
6. Rynek koło CIT
7. Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej
8. Mariacka przy Kościele
9. Biblioteka Śląska - przy Parkingu
10. Park Kościuszki - główne wejście od A4

 

 

 

JAK WYPOŻYCZYĆ ROWER?

1. Należy wejść na stronę http://citybybike.pl/ lub http://nextbike.pl/ i zarejestrować się podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy - mailowy i domowy. Należy też wpłacić 10 złotych na swoje rowerowe konto (kwota ta będzie wykorzystana na wypożyczanie rowerów).
2. Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk „wypożycz”, a następnie postępuje zgodnie z poleceniami terminala – podając swój numer telefonu (który jest loginem) oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin.
3. Kolejny krok to wybranie numeru roweru (jest on wypisany na ramie) na terminalu i po usłyszeniu sygnału dźwiękowego – można wypiąć rower z elektrozamka.
4. Proces zwrotu jest prostszy, bo wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi poprawność wykonania operacji.

Pierwsze 15 minut każdego wynajmu roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty kosztuje 1 zł. Wypożyczenie do 2 godzin – 2 zł, do 3 godzin – 3 zł, a każda kolejna godzina – 4 zł.

Projekt 10 stacji wypożyczalni rowerów kosztował 250 tys. zł. To koszt dzierżawy urządzeń i rowerów, montaż i obsługa systemu. Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o., które zleciło realizację sieci firmie Nextbike Polska. Operator ten również w ubiegłym roku realizował ten projekt dla miasta.

CO NOWEGO WS. DRÓG ROWEROWYCH W 2016 ROKU?

- W Katowicach priorytetowo traktujemy rowerzystów. Mamy ok. 110 km tras rowerowych. W latach 2016-2019 wydamy aż 15,6 mln zł. na projekt "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach", którego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta – podkreśla prezydent Marcin Krupa. - Warto dodać, że projekt jest efektem wspólnej pracy i ustaleń środowisk rowerowych i społeczników z miastem Katowice – dodaje prezydent, który podjął decyzję, że nowo powstająca infrastruktura rowerowa  ma być dostosowana do "Wspólnych standardów i wytycznych dla kształtowania metropolitalnej polityki rowerowej w miastach GZM". W skrócie oznacza to standaryzację parametrów drogowych, nawierzchnię asfaltową czy też bezpieczne stojaki na rowery.

W ramach "Podstawowej Sieci Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" w roku 2016 rozpoczętych i zakończonych zostanie kilka przedsięwzięć z zakresu budowy infrastruktury rowerowej – m.in.:
- połączenie Pl. Alfreda ze ścieżką rowerową biegnącą wzdłuż ul Siemianowickiej w Chorzowie Starym (dawna linia tramwaju 12)
- połączenie rowerowe od Żyrafy w Parku Śląskim do ulic Dębowej i Gliwickiej
- połączenie rowerowe Dąbrówki Małej z istniejącą infrastrukturą na ul. Bohaterów Monte Cassino.

Łączna długość stworzonej z tego programu infrastruktury rowerowej w 2016 r. to około 9 km. Kwota, którą miasto zamierza przeznaczyć na realizację programu w tym roku to ok. 4 mln złotych (w skład tej kwoty wchodzą środki na opracowanie koncepcji niektórych połączeń). Kwota ta nie uwzględnia infrastruktury budowanej w ramach innych pozycji budżetowych oraz nakładów na odnowienie tras, a także bieżące utrzymanie infrastruktury rowerowej.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.