pucharBydgoszcz jest inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. I edycja imprezy wystartuje wraz z początkiem września - od tego dnia każdy przejechany kilometr przybliży Bydgoszcz do zdobycia tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Gotowa jest też aplikacja mobilna niezbędna do wzięcia udziału w zabawie.

 

Ogólnopolska rowerowa rywalizacja dla polskich miast powstała na wzór Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, którą od 2017 roku organizowało włoskie miasto Bolonia. Do polskiej akcji przystąpiło 21 samorządów z całego kraju, m. in. Białystok, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski czy Suwałki. Bydgoszcz w rywalizacji bierze udział jako Metropolia Bydgoszcz, a do wspólnej zabawy zaproszeni są wszyscy mieszkańcy zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin. Na koniec września wybrana zostanie najbardziej rowerowa gmina naszej metropolii. Co ważne, rywalizacja nie ma granic - zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie.

Miasta biorące udział w rywalizacji będą walczyć o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Puchar ma charakter przechodni, co oznacza, że zwycięskie miasto otrzyma go tylko na rok. Dopiero w przypadku wygranej trzy razy z rzędu miasto otrzyma statuetkę na stałe.

Rywalizacja ruszy 1 września 2019 r. i zakończy się 30 września. To właśnie wtedy każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją, będzie się liczył w rywalizacji miast. Każdego dnia można zbierać kilometry jadąc do pracy lub szkoły. Bydgoszcz zachęca także do organizowania grupowych przejazdów do atrakcyjnych miejsc w okolicy. Rowerzyści szczególnie upodobali sobie Myślęcinek, w którym rowerowa przejażdżka odbywa się wśród zieleni i z dala od miejskiego zgiełku. Równie przyjemna może okazać się przejażdżka wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Kręcić kilometry można także na miejskich rowerach. System BRA oferuje 55 stacji ulokowanych w różnych częściach miasta, a do dyspozycji mieszkańców oddano 590 rowerów.

Nagrody dla najbardziej aktywnych

Uczestnicy rywalizacji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy w skali kraju nakręcą we wrześniu najwięcej kilometrów, otrzyma rowery miejskie.
Każdy uczestnik, po przejechaniu min. 250, 500 lub 1000 km otrzyma nagrody rzeczowe (m.in. saszetkę, bidon, sakwę rowerową).

Jak wziąć udział w rywalizacji?

Aby dołączyć do rywalizacji trzeba pobrać aplikację „Rowerowa Stolica Polski” z właściwego dla siebie sklepu. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy ją ściągnąć, zainstalować i uruchomić. W formularzu podajemy podstawowe dane, zaznaczamy, dla jakiego miasta będziemy kręcić kilometry i włączamy się do zabawy. Jeżeli chcemy dodatkowo rywalizować w mniejszych grupach, wystarczy wyszukać te istniejące i się do nich zapisać lub zaproponować własną i zachęcić swoich znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnej rywalizacji. Od 1 lipca aplikacja Aktywna Bydgoszcz zmieniła nazwę na „ROWEROWA STOLICA POLSKI”. Posiadacze tej aplikacji, którzy chcą wziąć udział we wrześniowej Rywalizacji, muszą jedynie przyłączyć się do Rywalizacji w ramach posiadanej aplikacji. Nadal też będzie można korzystać z pozostałych funkcji aplikacji.

Rodzinne przejazdy po regionie

W celu promocji wydarzenia i integracji środowiska rowerowego z obszaru Metropolii Bydgoszcz, przygotowano wspólne przejazdy rowerowe o charakterze rodzinno – rekreacyjnym. Pierwszy taki przejazd odbędzie się wraz z rozpięciem rywalizacji, czyli 1 września. Będzie to jednocześnie przejazd upamiętniający 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a trasa będzie wiodła przez Bydgoskie miejsca pamięci (m.in. Dolinę Śmierci, czy Cmentarz Bydgoskich Bohaterów).

Kolejne przejazdy rowerowe odbędą się:
8 września (Bydgoszcz-Koronowo-Bydgoszcz)
15 września (Bydgoszcz-Nakło-Bydgoszcz)
22 września (Bydgoszcz-Borówno-Bydgoszcz)
29 września (Bydgoszcz-Ostromecko-Bydgoszcz).

Rowerowa Stolica Polski w liczbach:
9000 – aktualna liczba użytkowników, którzy włączyli się do akcji
21 – liczba miast, w których odbędzie się rywalizacja
30 – tyle dni potrwa rywalizacja (1-30 września)

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.