Jednym autem nie tylko podczas EUROZ obserwacji wolontariuszy wynika, że w 90 proc. pojazdów osobowych, poruszających się po Gdańsku w dni meczowe, przemieszczała się tylko jedna osoba. Jednym ze sposobów  zapobiegania tworzeniu się korków są wspólne podróże. Od września 2011 r. Urząd Miejski w Gdańsku uczestniczy w propagowaniu  idei carpoolingu, czyli przejazdów okazyjnych praktykowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i w wielu miastach europejskich.

Akcja pod hasłem „Jednym autem” zachęca do zapełniania pustych miejsc w samochodach. Dzięki specjalnemu serwisowi www.jednymautem.pl, z którego korzystają mieszkańcy i turyści można bezpłatnie nawiązać kontakt z osobą, która dysponuje wolnym miejscem w samochodzie i jedzie w tym samym kierunku.

W serwisie dostępne są dwie kategorie ogłoszeń: "Chętnie podwiozę" lub "chętnie się zabiorę" - dla osób, które oferują podwiezienie i dla poszukujących transportu.

Podróże jednym autem mogą być alternatywą nie tylko podczas dni meczów rozgrywanych w Gdańsku, kiedy natężenie ruchu jest większe, a część ulic pozamykana. Dzięki akcji można też lepiej poznać sąsiadów, budując w ten sposób lokalne partnerstwa na rzecz zmian w dzielnicach i osiedlach. Wiadomo przecież, że dobrze mieć sąsiada, który wiosną się uśmiechnie, jesienią zagada…

Źródło: Miejsko-Wojewódzki Sztab Operacyjny, Gdańsk

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.