P2180477Jesienią, ze względu na wcześniej zapadający zmrok i ciemne poranki, piesi są szczególnie narażeni na niebezpieczeństwo na drogach.

 

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Pamiętajmy zatem, że prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). Widząc z daleka święcący punkt kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, czy nawet życie pieszego.

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Warto przestrzegać tego obowiązku nawet w obszarze zabudowanym, a odblaski nośmy zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia.

Zasady noszenia odblasków:

1. Światła mijania świecą dość nisko – umieść opaskę odblaskową na kostce, a będziesz lepiej widoczny.
2. Jeżdżąc na rowerze załóż kamizelkę lub szelkę odblaskową, ale nie zapominaj o swoim pojeździe. Najlepiej sprawdzą się nakładki na szprychy lub naklejki na rower.
3. Sport to zdrowie, dlatego każdy biegacz lub osoba uprawiająca nordic walking powinna zaopatrzyć się w sportową czapkę odblaskową lub sportową saszetkę LED.
4. Jeśli twoje dziecko chodzi samo do szkoły wykorzystaj jego plecak i przyczep zawieszkę odblaskową. Doskonale sprawdzi się zawieszka twarda z certyfikatem bezpieczeństwa.
5. Twój pies uwielbia wieczorne spacery? Zaopatrz go w obrożę odblaskową lub zawieszkę LED-ową. Samochód ominie psa i Ciebie.
6. Jeśli Ty lub Twoje dziecko lubicie nowoczesne rozwiązania zaopatrz się w nakładkę na buty z diodami LED. Doskonale sprawdza się w trudnych warunkach pogodowych.
7. Pamiętaj o osobach starszych. Seniorzy nie zawsze mają dostęp do Internetu. Sprezentuj bliskiej osobie opaskę odblaskowa na rzep, jest łatwa w użyciu i ma uniwersalne zastosowanie.

Źródło: UM Elbląg

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.