nieprawidłowe parkowanie 1Ponad 2500 blokad w ciągu miesiąca przyniosło pozytywne efekty – kierowcy zaczęli stosować się do przepisów. Bezpieczeństwo pieszych i innych uczestników ruchu drogowego jest priorytetem działań straży miejskiej w walce z osobami pozostawiającymi auta w miejscach niedozwolonych. Kontroli będzie więcej.

– Wyniki pokazują, że to nie jest walka z wiatrakami. Codzienne nakładanie kar, zakładanie blokad i odholowywanie nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów sprawia, że kierowcy przypominają sobie o zasadach ruchu drogowego i zaczynają się do nich stosować. W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych straż miejska szczególnym nadzorem obejmie teraz przejścia dla pieszych, zablokowane chodniki i ulice w pobliżu szkół – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy

Samochody zaparkowane dosłownie na przejściach dla pieszych, w pobliżu przystanków, na chodnikach objętych zakazami, a wśród nich piesi, którzy slalomem, często ryzykując własnym zdrowiem, omijają zawalidrogi.

– Kierowcy pozostawiają samochody w miejscach zabronionych, mimo że w wielu przypadkach w pobliżu są wyznaczone miejsca postojowe, trzeba jedynie przejść kilkaset metrów. Trudno o wyrozumiałość, kiedy kierowca nieprawidłowo parkując samochód blokuje ulice, ogranicza widoczność, uniemożliwia swobodne i bezpieczne korzystanie z przystanków czy przejść dla pieszych. Konieczne są zdecydowane działania, i je realizujemy. Tam, gdzie codziennie były zakładane blokady, kierowcy w końcu przestali łamać przepisy. To nie tylko obserwacje strażników, ale i mieszkańców, którzy pozytywnie oceniają zaostrzenie działań – podkreśla Zbigniew Leszczyński, komendant Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

urządzenia blokujące 1urządzenia blokujące 4usuwanie pojazdów 1

 

 

 

 

 

W ciągu miesiąca wzmożonych kontroli strażnicy stosowali blokady ponad 2,5 tysiąca razy. To więcej niż w całym ubiegłym roku. Kontroli z wykorzystaniem urządzeń blokujących koła będzie zdecydowanie więcej. Straż miejska kupuje kolejnych 90 blokad. Działaniami będą obejmowane kolejne obszary miasta.

– 50 miejsc już jest objętych wzmożonymi kontrolami. Na podstawie m.in. zgłoszeń od mieszkańców typujemy kolejne ulice. Intensyfikujemy działania w rejonie szkół. Przeanalizowaliśmy wyniki audytu przejść dla pieszych przeprowadzonego przez ZDM i wytypowaliśmy kilkadziesiąt skrzyżowań, które funkcjonariusze będą cyklicznie kontrolować. Nasze działania mają pomóc mieszkańcom i zapewnić im bezpieczeństwo, dlatego zero tolerancji w przypadku bezmyślności kierowców – zapowiada komendant Leszczyński.

Warszawiacy coraz częściej zwracają się do straży miejskiej o podjęcie działań w związku z nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami i są coraz mniej tolerancyjni dla kierowców łamiących przepisy. W ubiegłym roku co 2 minuty do straży miejskiej wpływało zgłoszenie o nieprawidłowo zaparkowanych pojazdach. Rok 2017 był rekordowy – straż przyjęła niemal 300 tys. zgłoszeń dotyczących tylko naruszeń w ruchu drogowym.

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.