Katowice UM Katowice 32Polska chce zorganizować XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Proponowane miasto–gospodarz to Katowice.

 

Światowe Forum Miejskie to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT. Polska jest zainteresowana ubieganiem się o organizację XI edycji tego wydarzenia, która odbędzie się w 2022 roku.

- Rząd zdecydował, że miastem-gospodarzem, które przedstawimy w naszej kandydaturze będą Katowice. Za Katowicami przemawia to, że dysponują największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym. Wszystkie wydarzenia forum mogłyby się odbyć w jednym miejscu – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że mocną stroną miasta jest też możliwość zbudowania ciekawej narracji. - Katowice to miejsce, w którym przemysłowa historia, poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. To materiał na piękną opowieść – ocenił minister.

Inne atuty Katowic to kreatywne wykorzystanie potencjału miasta poprzemysłowego, osiągnięcia w zakresie rewitalizacji i położenie – przy autostradzie A4 i w pobliżu Krakowa, który dysponuje drugim lotniskiem i dobrą bazą noclegową. Miasto jest również członkiem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

- Jestem dumny, że nasze miasto ma szansę zostać gospodarzem kolejnego ważnego wydarzenia. Za niespełna miesiąc w Katowicach odbędzie się szczyt klimatyczny ONZ, a w przyszłym roku będziemy gospodarzem Światowej Konferencji Antydopingowej. Organizacja dużych wydarzeń to doskonała okazja, by pokazać przemianę stolicy ponad 2-milionowej metropolii i promować cały nasz region w skali globalnej – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa i dodaje, że duże wydarzenia to realne zyski dla miasta i mieszkańców. - Rozwija się zaplecze hotelowe i konferencyjne, zarabiają firmy cateringowe, restauratorzy, taksówkarze, czy lokalni sklepikarze. Przeciętnie uczestnik konferencji korzystający z noclegu „zostawia” w Katowicach blisko 628 zł, a nie korzystający 141 zł. Co ważne, wiele osób, które przyjeżdżają do Katowic w celach biznesowych – chętnie tu wraca, by np. z całą rodziną iść na koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w jednej z najlepszych sal koncertowych świata czy też wybrać się na jeden z katowickich festiwali muzycznych znanych w całej Europie. To doskonała promocja Katowic – podsumowuje prezydent.

Co, gdzie, kiedy?
Termin zgłaszania ofert upływa 15 stycznia 2019 roku. W kwietniu 2019 roku ONZ ogłosi kto zostanie organizatorem wydarzenia. Ze strony rządowej koordynatorem przygotowań polskiej kandydatury jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W 2020 roku odbędzie się 10. edycja forum. Gospodarzem będzie Abu Zabi. W lutym 2018 roku 9. edycja wydarzenia miała miejsce w Kuala Lumpur.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.