Katowice UM Katowice 32Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej. Kampania trwa od 16 do 22 września. W tym roku jej hasłem jest „Przesiadaj się i jedź!". W związku z tym podczas całego tygodnia promowane są wszelkie ekologiczne formy mobilności, takie jak środki transportu zbiorowego, rower, ruch pieszy oraz transport multimodalny, czyli łączenie różnych gałęzi transportu.

 

- W Katowicach stawiamy na budowanie transportu zrównoważonego – czyli takiego, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Transport zrównoważony oznacza także dawanie mieszkańcom wyboru środka transportu, którym można komfortowo przemieszczać się po mieście – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – W Katowicach aktualnie realizujemy wiele inwestycji w obszarze transportu o wartości ponad 700 milionów złotych. To budowa czterech centrów przesiadkowych i nowych dróg rowerowych, przebudowa dwóch węzłów drogowych drogi krajowej nr 81, rozwój sieci rowerów miejskich czy zakup nowych autobusów. Te wszystkie inwestycje są bardzo ważne i zmienią transportowe oblicze naszego miasta – natomiast równie ważne są działania na mniejsza skalę, które pozwalają zachęcać mieszkańców do korzystania z komunikacji publicznej – dodaje prezydent Marcin Krupa.

W ramach ETZT Urząd Miasta Katowice, przy współpracy z partnerami, przygotował szereg działań, których celem jest promowanie transportu publicznego. Jednym z takich projektów jest testowe uruchomienie buspasa dla autobusów jadących ul. Mikołowską w dół – na odcinku od ul. Poniatowskiego do skrzyżowania z ul. Słowackiego. Buspas będzie funkcjonował przez tydzień. Po zakończeniu testu urzędnicy przeanalizują efekty. Jeśli wypadną pomyślnie – buspas w tej części miasta będzie mógł zostać wdrożony na stałe. Drugim testowanym rozwiązaniem jest wdrożenie tzw. Woonerfu.

W ramach tegorocznego ETZT szczególne znaczenie ma mobilność współdzielona, inaczej wspólne podróżowanie, poprzez np. tworzenie wypożyczalni rowerów lub innych pojazdów jak skutery czy samochody. - Finał katowickiego ETZT w tym roku zbiega się z innym miejskim wydarzeniem - IV Dniami Energii. Warto przypomnieć, że te wszystkie działania wpisują się w nasze przygotowania do Konferencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Katowicach w dniach w dniach od 3 do 14 grudnia 2018 r. – mówi Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska Urzędu Miasta Katowice.
Miasto Katowice zaplanowało dla mieszkańców szereg atrakcji związanych z różnymi środkami transportu.

20 września
O godzinie 11.00 na katowickim Rynku odbędzie się inauguracja akcji społecznej „Zapuść żurawia" organizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo pieszych na drodze. W ramach wydarzenia zaplanowano Akademię Bezpiecznej Jazdy dla dzieci i młodzieży, strefę malucha oraz spotkanie otwarte z przedstawicielami organizatorów. Twórcy akcji przewidzieli też udział gości specjalnych - Golec uOrkiestra, którzy w nietypowy sposób wezmą udział w wydarzeniu. „Zapuść żurawia. Rozejrzyj się będąc na drodze" to akcja zainicjowana przez Komendę Wojewódzką Policji w Katowicach, do której współorganizacji zostali zaproszeni: Miasto Katowice, KZK GOP oraz Tramwaje Śląskie. Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie świadomości wśród pieszych i kierowców o skali zagrożeń, jakie czyhają na nich na drodze. Ambasadorem akcji, którego definicja „Zapuść żurawia" stała się elementem działań, jest prof. dr hab. Jan Miodek. W ramach Akademii Bezpiecznej Jazdy dzieci i młodzież będą mogli poznać zasady ruchu drogowego oraz spróbować swoich sił jako kierowcy. Dla najmłodszych organizatorzy przewidzieli strefę malucha, w której opiekunowie znajdą tematyczne kolorowanki dla swoich pociech.

O godzinie 12:00 w Pawilonie odbędzie się spotkanie otwarte z Prezydentem Marcinem Krupą oraz przedstawicielami pozostałych organizatorów, którzy poruszą wiele ważnych tematów, między innymi: bezpieczeństwa pieszych – dzieci i dorosłych - na drodze, Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu, COP24 - Szczytu Klimatycznego ONZ, jak i bieżących spraw związanych z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Podczas eventu pojawią się też goście specjalni – Golec uOrkiestra, którzy wezmą nietypowy udział w wydarzeniu.

W pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" odbędą się lekcje komunikacyjne dla uczniów katowickich placówek oświatowych. Tematem przewodnim lekcji będzie ekologia i transport. A po lekcjach wszyscy będą mogli zapoznać się z alternatywnym środkiem transportu, jakim są kolobeżki – hulajnogi na pompowanych kołach. Dla uczestników przewidziano pokazy kolobeżek ciągniętych przez psy, animacje oraz możliwość skorzystania i przejażdżki na kolobeżce.

21 września
Piątek 21 września to prawdziwa gratka dla fanów motoryzacji i nowinek technologicznych. Dzięki GreenGo Sp. z o.o., ING Bank Śląski S.A. oraz Tauron Polska Energia S.A. na Rynku w Katowicach będzie można zobaczyć wystawę elektrycznych samochodów i skuterów. Oprócz pokazu samochodów elektrycznych, goście będą mogli porozmawiać z ekspertami zajmującymi się popularyzowaniem elektromobilnego transportu, a także zapoznać się z najważniejszymi korzyściami płynącymi z użytkowania tych bezemisyjnych środków transportu. Do udziału w wydarzeniu zapraszamy nie tylko fanów motoryzacji, ale także zainteresowanych zapoznaniem się z usługą współdzielenia elektrycznych samochodów w ramach marki GreenGoTM oraz wynajmu na minuty.

W piątek również odbędą się w pawilonie edukacyjnym „Dobry Klimat" lekcje komunikacyjne skierowane do uczniów katowickich szkół podstawowych.

21 września jest ponadto EUROPEJSKIM DNIEM BEZ OFIAR ŚMIERTELNYCH. W ramach tego wydarzenia Straż Miejska i Komenda Miejska Policji w Katowicach będą prowadzili w obrębie dróg wspólne działania profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczestnikom ruchu drogowego zagrożenia płynące z nieprzestrzegania podstawowych zasad bezpieczeństwa.

22 września
Dzień Bez Samochodu – podczas tego dnia szczególnie mocno zachęca się kierowców do rezygnacji z użytkowania samochodów na rzecz korzystania z komunikacji miejskiej czy rowerów. Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego.

Dodatkowo z propozycją aktywnego spędzenia Dnia Bez Samochodu wyszła firma NextBike oferując w ramach systemu City By Bike, że zamiast pierwszych 15 minut – darmowa będzie cała godzina.

Częściowo dla ruchu zostanie zamknięta ul. Mickiewicza, gdzie odbędzie się finał ETZT podczas IV Dni Energii: miasteczko rowerowe, działania dotyczące niskoemisyjnego transportu miejskiego, prezentacja samochodów elektrycznych, a także możliwość zapoznania się z zasadami car-sharingu (wraz z możliwością uzyskania vouchera na próbne skorzystanie z tej usługi)

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.