IMG 6071Przy najbardziej uczęszczanych katowickich ulicach do 22 września będą pojawiać się młodzi ludzie z tablicami zawierającymi przyciągające uwagę cytaty. Zdania o treści m.in. „W „840” poznałem swoją Anię (Marek)”, „Popijam latte, kiedy kierowca mojego Mercedesa wiezie mnie do pracy (Kasia), „Flirt w drodze pracy? Obowiązkowo! (Jarek)”. mają zwrócić uwagę kierowców na przypadający w czwartek „Dzień bez Samochodu”. Celem tej inicjatywy jest promocja ekologicznych środków transportu, czyli komunikacji miejskiej oraz rowerowej.

– Przypominamy, że w czwartek każdy kierowca okazując dowód rejestracyjny swojego samochodu oraz dokument ze zdjęciem może bezpłatnie podróżować po Katowicach i całej aglomeracji komunikacją zapewnianą przez KZK GOP, PKM Jaworzno i PKM Tychy oraz Koleje Śląskie – mówił Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Natomiast dla mieszkańców, którzy wybiorą rower, przygotowujemy specjalne atrakcje na rynku.

plakat dzien bez samochodu pion 2a page 001W czwartek, punktualnie o godz. 12.00, otwarte zostanie miasteczko rowerowe, w którym pod nadzorem policji najmłodsi będą mogli podnosić swoje umiejętności poruszania się jednośladem po mieście. - Dorośli będą mogli spróbować swoich sił w sprincie na 1 km na rowerze stacjonarnym. Funkcjonować będzie także bezpłatny serwis rowerowy, a od 18.00 planowany jest wspólny przejazd ulicami Katowic – mówił Marcin Franke ze Stowarzyszenia Silesia Adventure Sport. Dodatkowo w tym dniu pierwsza godzina wykorzystania rowerów miejskiego systemu „City by bike” będzie darmowa.

W Katowicach 53% podróży w ruchu wewnętrznym odbywa się z wykorzystaniem transportu zbiorowego (autobus, tramwaje i kolej), a 47% z wykorzystaniem środków transportu indywidualnego (głównie samochody). Niestety, tę korzystną sytuację zaburza komunikacja w relacjach z innymi miastami, która aż w 76% przypadków odbywa się samochodem.

- W dzień bez samochodu chcemy też pokazać, że kładziemy w Katowicach duży nacisk na transport publiczny, dlatego podjęliśmy decyzję o budowaniu centrów przesiadkowych. Trzy centra przesiadkowe Park and Ride, tj. „Zawodzie”, „Brynów” i „Ligota”, zostały zatwierdzone do dofinansowania. Łącznie otrzymamy na nie 120 mln zł, przy wkładzie własnym ok. 50 mln – podkreślił prezydent Krupa.

Dzień bez samochodu będzie miał w Katowicach swoją kontynuację w piątek i sobotę, gdy odbędą się m.in. rowerowa gra miejska (piątek, g. 18.00), wycieczka rowerowa „Śladami katowickich hałd” (sobota, g. 10.00), czy nightbiking (sobota, g. 20.00).

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.