MG 4456 2W Katowicach od poniedziałku będzie działać 76 stacji, które tworzą największą w województwie śląskim sieć wypożyczalni jednośladów. – 12 nowych stacji powstało z początkiem czerwca dzięki zaangażowaniu katowiczan, którzy chętnie głosowali na tego typu projekty w ramach budżetu obywatelskiego w zeszłym roku. Po rozmowach z mieszkańcami podjąłem także decyzję, by dodatkowo uruchomić 10 kolejnych stacji, by jeszcze więcej osób mogło korzystać z rowerów miejskich w kluczowych lokalizacjach - mówi prezydent Marcin Krupa i dodaje, że docelowo, w najbliższych latach, stacji będzie łącznie 150.

 

10 nowych stacji zostanie uruchomionych w poniedziałek 1 lipca:
1. Urząd Miasta Francuska 70, Osiedle Paderewskiego
2. Ul. Bracka – Gliwicka, Załęże
3. Ul. Bukszpanowa – Tunelowa, Piotrowice
4. Ul. Uniczowska PKP, Podlesie
5. Plac Hlonda, Centrum
6. Plac Miarki, Centrum
7. Plac Grunwaldzki, Centrum
8. Ul. Panewnicka - Szkoła Podstawowa 9, Panewniki
9. Ul. Techników, Dąbrówka Mała
10. Ul. Kolista, Giszowiec

O tym, że pomysł wprowadzenia rowerów miejskich do Katowic był strzałem w dziesiątkę świadczą tysiące osób, które z rowerów korzystają. W zeszłym roku w systemie było zarejestrowanych 40 tysięcy katowiczan, którzy łącznie ponad 200 tysięcy razy wypożyczali rower miejski. Tylko w tym roku w systemie zarejestrowało się dodatkowo ponad 11,5 tysięcy osób, a rowery wypożyczono już (26.06.2019) prawie 103 tysięcy razy.

Od tego roku istnieje możliwość podróżowania pomiędzy miastami, które posiadają system Nextbike. Oznacza to, że wypożyczając rower w Katowicach można go oddać np. w Tychach, Sosnowcu, Chorzowie czy Gliwicach. Zmiana ta została wprowadzona dzięki dobrej współpracy miast w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, która pokrywa koszty relokacji rowerów pomiędzy gminami.

14 km nowych dróg rowerowych

Aby skorzystać z rowerów miejskich wystarczy zarejestrować się w systemie na stronie citybike.pl i wpłacić 10 zł na swoje rowerowe konto. Kwota ta w całości jest przeznaczona na wypożyczanie rowerów. Następnie możemy skorzystać z rowerów miejskich wypożyczając je z najbliższej stacji. Aby wypiąć rower najlepiej skorzystać z darmowej aplikacji „nextbike” działającej na smartfonach. Pierwsze 15 minut wypożyczenia roweru jest darmowe, co pozwala w praktyce przejechać kilka kilometrów, a pierwsza godzina kosztuje tylko złotówkę – a więc o wiele taniej niż bilet komunikacji publicznej. Szczegółowe dane dot. Lokalizacji wszystkich stacji rowerów miejskich możemy sprawdzić na stronie citybybike.pl lub we wspomnianej aplikacji.

Mapa Ścieżek Rowerowych 2019Dynamiczny rozrost sieci rowerów miejskich realizowany jest równolegle z budową nowych dróg rowerowych. Na przestrzeni ostatnich czterech lat w Katowicach powstało 15,5 km nowych dróg rowerowych, a 58 km tras zostało zmodernizowanych. - Decyzją prezydenta Katowic inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury dla cyklistów. W 2019 roku powstanie ok. 14 km tras rowerowych, na co przeznaczymy ponad 10 mln zł – mówi Bogusław Lowak, naczelnik Wydziału Transportu Urzędu Miasta Katowice.

Jedną z największych inwestycji rowerowych, która jest realizowana w tym roku to połączenie w ciągu ulicy Armii Krajowej na odcinku od ulicy Bażantów do ul. Marzanny. Koszt budowy tego odcinka o długości 1890 metrów wynosi 4,8 mln zł. Rowerowe połączenia realizowane są także w okolicy centrów przesiadkowych. Kosztem 650 tys. zł powstanie droga rowerowa pomiędzy Centrum Przesiadkowym „Ligota a Centrum Przesiadkowym „Brynów” o długości 670 metrów. Z kolei ul. Medyków i Centrum Przesiadkowym „Ligota” połączy droga rowerowa o długości 1540 metrów – wartość tej inwestycji wyniesie 1,05 mln zł. Dodatkowo ulica Medyków zostanie połączona z rondem Huchrackiego drogą rowerową o długości 2,7 km. Z kolei na Osiedlu Witosa realizowana będzie inwestycja o wartości ponad 850 tys. zł - ul. Rataja zostanie połączona z trasą rowerową nr 103. Trwają także przygotowania do budowy wzdłuż ul. Lotniska. Ponad kilometr trasy rowerowej połączy ulicę Francuską z ul. Pułaskiego.

Poza budową nowych dróg rowerowych w tym roku są też wykonywane prace koncepcyjne i projektowe, które umożliwią realizowanie inwestycji w następnych latach. Najważniejsze plany dotyczą m.in. sporządzenia projektu na następujące połączenia: Giszowca i Nikiszowca (o długości 2400 metrów), ul. Radockiego i ul. Braci Wiechułów (820 m), ul. Gospodarczej z ul. Graniczną / Pułaskiego (ok. 4000 m).

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.