DSC 91861000xTo kolejna znakomita wiadomość dla wszystkich rowerzystów, którzy na jednośladach podróżują pomiędzy Nowym i Starym Sączem. Do końca listopada br. oba miasta połączy 130-metrowa kładka rowerowa nad Popradem. Inwestycja jest częścią powstającej na Sądecczyźnie europejskiej trasy EuroVelo 11 i uzupełni ok. 22-kilometrowy odcinek tej trasy łączący Barcice i Wielogłowy.

 

Koszt budowy kładki i dojazdów do niej to ponad 4,7 mln zł, z czego ponad 3,5 mln zł pokryją środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Inwestycję zrealizuje konsorcjum firm AZI-BUD Sp. z o.o. i Banimex Sp. z o.o. Umowę przedstawicielom wykonawców przekazał Leszek Zegzda z zarządu województwa. W spotkaniu wzięli też udział: przewodnicząca SWM Urszula Nowogórska i radny województwa Stanisław Pasoń.

- W całej Małopolsce powstają kolejne kilometry tras rowerowych. Docelowo powstanie 8 szlaków łączących najdalsze zakątki regionu. Również tu, na Sądecczyźnie prace idą pełną parą. Jeszcze w tym roku będzie gotowy 22-kilometrowy odcinek trasy EuroVelo 11 od Barcic, przez Stary i Nowy Sącz, aż do Wielogłów, którego fragment stanowi kładka nad Popradem. To kolejna inwestycja na Sądecczyźnie, jaką uda się zrealizować dzięki znaczącemu wsparciu środków unijnych, z regionalnego programu operacyjnego – podkreśla Leszek Zegzda z zarządu województwa.

Kładka nad Popradem oraz cały odcinek Barcice – Wielogłowy to fragment liczącej prawie 6 tys. km europejskiej trasy EuroVelo 11, którą można podróżować z Norwegii przez Finlandię, Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię aż do Grecji. Jej małopolska część, określana mianem VeloNatura, łączy Kościelec (leżący na granicy z województwem świętokrzyskim) z Muszyną (przy granicy ze Słowacją). Została poprowadzona m.in. przez najpiękniejsze tereny doliny Popradu i Dunajca, Beskid Sądecki i Pogórze. Rowerzyści będą nią mogli dojechać też do małopolskich uzdrowisk: Żegiestowa, Piwnicznej i Muszyny.

Przekazana umowa obejmuje budowę 130-metrowej kładki rowerowej nad Popradem, łączącej Stary i Nowy Sącz oraz wykonanie ścieżek dojazdowych do kładki o łącznej długości ok. 1,8 km, które połączą ją z odcinkami tras rowerowych VeloDunajec i EuroVelo 11. Wartość inwestycji to ponad 4,7 mln zł. 75% kosztów pokryją środki unijne z RPO WM 2014-2020.

Cały 22-kilometrowy odcinek z Barcic do Wielogłów będzie przebiegł głównie przez tereny zielone, po wałach rzek. Przez Nowy Sącz trasa została wytyczona prawym brzegiem Popradu i Dunajca oraz lewym brzegiem Dąbrówki Polskiej. Na wysokości ruin zamku królewskiego trasa pobiegnie pod mostem św. Heleny, a dalej wałem przeciwpowodziowym i kładką nad rzeką Kamienica oraz po wałach aż do mostu na Łubiance. Na terenie gminy Chełmiec „przeniesie się” na wały Dunajca.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.