W listopadzie w Kielcach odbędzie się Kongres Polityki Miejskiej - wielkie wydarzenie, które da przedsmak Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Kongres jest skierowany do wszystkich interesujących się miastem - ekspertów, akademików, urzędników, samorządowców, a także mieszkańców.
Kongres Polityki Miejskiej to największe wydarzenie poświęcone tworzeniu i wdrażaniu polityk miejskich w Polsce. W tym roku osoby zainteresowane miejską tematyką spotykają się 14-16 listopada w Kielcach, by porozmawiać o tym, czym ma być i jak ma wyglądać polityka miejska w Polsce.
Głównemu tematowi będą towarzyszyć sesje tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom tematycznym, takim jak kształtowanie przestrzeni, mieszkalnictwo społeczne, środowisko czy transport i miejska mobilność. Podczas konferencji będzie mowa nie tylko o tym, jak jest, ale też - co warto byłoby zmienić. Uczestnicy będą też mogli wziąć udział w sesjach poświęconych m.in. miastom w nowej perspektywie budżetowej, elektromobilności, zieleni miejskiej, PPP, smart cities, ruchom miejskim, budżetowi obywatelskiemu, miastom dostępnym dla wszystkich.
Oprócz tradycyjnych paneli i sesji premierę będzie miała „Noc wtop - niełatwe drogi do sukcesu”. Podczas sesji zamykającej pierwszy dzień kongresu najodważniejsi miejscy urzędnicy i działacze podzielą się ze słuchaczami tym, co - najoględniej rzecz biorąc - im nie wyszło i jakie wnioski z tego wyciągnęli. Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, opowie o perypetiach związanych z wprowadzaniem pierwszej w Polsce strefy czystego transportu (niedawno wycofanej).
Z kolei Joanna Erbel, obecnie dyrektorka Biura Innowacji w spółce PFR Nieruchomości odpowiedzialnej za wdrażanie programu Mieszkanie Plus, a wcześniej koordynatorka polityki mieszkaniowej i programu Mieszkania2030 dla m.st. Warszawy podzieli się z słuchaczami problemami, jakie stoją przed miastami, które aktywnie chcą działać w obszarze polityki mieszkaniowej.
Kongres Polityki Miejskiej dopełniają wydarzenia towarzyszące: Miejskie Kino oraz wycieczki studialne. Organizatorzy liczą na udział wszystkich, którzy interesują się miastem - ekspertów, akademików, urzędników, samorządowców, a także mieszkańców.
Wydarzenie jest organizowane przez Instytut Rozwoju Miast i Regionów wraz z Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju. Formuła kongresu jest kształtowana jako Krajowe Forum Miejskie, czyli wydarzenia organizowane zgodnie z koncepcją Agendy ds. Osiedli Ludzkich ONZ - UN-HABITAT, których celem jest wsparcie programowania i wdrażania krajowych polityk miejskich, które z kolei zostały zidentyfikowane jako kluczowe narzędzie w realizacji globalnych celów zrównoważonego rozwoju ONZ.
14-15 listopada - część konferencyjna
16 listopada - wycieczki studialne
Miejsce: Targi Kielce
Wstęp jest bezpłatny.
https://kongres.miasta.pl/
Źródło informacji: Instytut Rozwoju Miast i Regionów