contentmap_plugin

Plac Pięciu RogówPlac u zbiegu  ul. Chmielnej, Zgody, Szpitalnej i Brackiej, zwany potocznie Placem Pięciu Rogów, zostanie przywrócony pieszym i nie będzie już miejscem zdominowanym przez auta. 21 czerwca, po zakończeniu konsultacji, miasto ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania Placu Pięciu Rogów.

- Chcemy poprawić jakość życia mieszkańców i przywrócić miejskim placom ich właściwe funkcje, integrujące mieszkańców. Odchodzimy od priorytetowego traktowania ruchu samochodowego, teraz pierwszeństwo otrzymają piesi. To duże wyzwanie, wymagające zmiany świadomości i przyzwyczajeń. Nasze działania, wpisujące się w konsultowaną właśnie Warszawską Politykę Mobilności, zaczynamy w Śródmieściu, od Placu Pięciu Rogów - mówił Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Wcześniej, w ramach działań konsultacyjnych, przeprowadzono diagnozę funkcjonowania placu metodami psychologii środowiskowej. Obserwacje przeprowadzone w ubiegłym roku jednoznacznie wykazały, że ten obszar jest zdominowany przez samochody, przestrzeń nie jest przyjazna pieszym. Jest ona szczególnie trudno dostępna dla osób starszych i osób z niepełnosprawnościami, wiele do życzenia pozostawia także lokalizacja przejść dla pieszych, brakuje miejsc do odpoczynku.

W tym roku przeprowadzono natomiast kolejny etap konsultacji społecznych, które trwały od 7 do 30 maja. Odbyły się spotkania i spacery z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami, oraz zbieranie opinii. Uczestnicy konsultacji mogli wypowiedzieć się także za pomocą ankiety on-line. Swoimi opiniami na temat placu podzieliły się 674 osoby, które wskazały jednoznacznie na konieczność ograniczenia ruchu samochodowego na tym terenie, stworzenia miejsc z zielenią, wdrożenia systemu zapewniającego dostawy do lokali w wydzielonym czasie oraz zadbanie o estetykę przestrzeni.
 
Zadaniem projektantów startujących w konkursie jest zaprojektowanie placu jako przestrzeni dostępnej i bezpiecznej, przyjaznej pieszym. Architekci zaproponują sposób uporządkowania placu, wskażą rejony funkcjonowania ogródków gastronomicznych, zaproponują rozwiązania dotyczące małej architektury i zieleni, zaprojektują rozwiązania dotyczące uspokojenia ruchu samochodowego i obsługę komunikacyjną przyległych posesji.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 8 lipca, a termin składania prac konkursowych mija 26 października br.

Sąd konkursowy oceni atrakcyjność i funkcjonalność proponowanych rozwiązań (80 proc.) oraz uwarunkowania finansowe realizacji koncepcji i ekonomika późniejszej eksploatacji (20 proc.).

Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki, II nagrody - 50 tys. zł,  a III – 30 tys. zł. Osoby wyróżnione otrzymają 30 tys. złotych (łącznie).

Źródło: UM Warszawa

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.