Projekt Michał Ptak7 września pięciu finalistów konkursu "Renault. Passion for Design & Innovation", w którym zadaniem było zaprojektowanie samochodu autonomicznego, usłyszy werdykt jury i dowie się kto z nich zwycięży i otrzyma cenne nagrody.

Trzy zwycięskie projekty wybierze Anthony Lo, dyrektor designu zewnętrznego Renault, wraz z pozostałymi członkami jury. Ogłoszenie laureatów nastąpi 7 września podczas Wawa Design Festiwal w Warszawie. W ramach projektu "Renault. Passion for Design & Innovation" odbędzie się także wystawa oraz warsztaty car designu, które poprowadzi Anthony Lo.
 
Finaliści o swoich projektach

W przypadku mojego projektu inspiracją tak naprawdę były założenia konkursu. Autonomiczny, a w moim projekcie także elektryczny pojazd pozwala na inne podejście do stylistyki samochodu. Starając się dostosować do tych założeń i cech stylistycznych Renault, powstał projekt Liberta – Konrad Cholewka.

Tworzenie formy rozpoczęło się oczywiście od prostych ręcznych szkiców, kończąc na modelu trójwymiarowym. Renault Avame to koncepcja autonomicznego samochodu przyszłości dla marki Renault. Jest to przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie jak autonomiczne samochody mogą wpłynąć na nasze codzienne życie – Daniel Czyszczoń.

Dużo rozmyślałem na temat autonomiczności samochodów marki Renault, zadając sobie pytania, jak powinny wyglądać oraz funkcjonować w najbliższych latach. Funkcja i forma miały tworzyć nierozłączną całość, przez co samochód może być z jednej strony pojazdem, z drugiej częścią wrażliwą i estetyczną sztuki – Daniel Płatek.

Swoje podejście do projektowania oparłem na własnych interdyscyplinarnych doświadczeniach począwszy od edukacji na zagranicznych studiach w szkole projektowania samochodów w Turynie, przez funkcjonowanie na rynku polskim w branży transportowej oraz architektonicznej, po udział w stworzeniu pierwszego na świecie grafenowego grzejnika. Mój projekt to odpowiedź na współczesne tendencje estetyczne i funkcjonalne, które mają szansę spopularyzować się w epoce pojazdów bez kierowcy – Michał Ptak.

Inspiracją dla kształtu pojazdu były opływowe zwierzęta wodne. Nazwa Concorde symbolizuje pogodzenie wielu funkcji pojazdu, a także jego zaawansowanie techniczne jak dawniej było to w samolotach naddźwiękowych o tej samej nazwie – Ryszard Szymański.

Projekt Daniel CzyszczońProjekt Daniel PłatekProjekt Konrad CholewkaProjekt Ryszard Szymański

***
Czterech finalistów konkursu Renault. Passion for Design & Innovation zostało wybranych poprzez głosowanie jurorów (Konrad Cholewka, Daniel Czyszczoń, Daniel Płatek, Ryszard Szymański), natomiast jeden dzięki głosowaniu internautów (Michał Ptak). Teraz przed jurorami, na czele z Anthonym Lo, najtrudniejsza decyzja – wybór trzech najlepszych projektów, których autorzy otrzymają nagrody pieniężne oraz jazdy samochodami marki Renault.

Źródło: renaultpassion.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.