elektrPod koniec czerwca zostało podpisane porozumienie władz Krakowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego SA w Krakowie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju w sprawie wspólnej realizacji programu transportu bezemisyjnego.

Przedmiotem porozumienia jest współpraca przy opracowaniu, przetestowaniu, wdrożeniu i sprzedaży nowych, innowacyjnych rozwiązań w obszarze bezemisyjnego transportu publicznego.

- Podpisane porozumienie daje MPK SA możliwość zakupu do 150 nowych autobusów elektrycznych, w tym do 100 autobusów przegubowych. Podpisany dokument zakłada, że na zamówienie tych pojazdów otrzymamy dofinansowanie na poziomie co najmniej 60 proc. Bardzo ważnym elementem tego projektu jest możliwość przetestowania dodatkowych 11 pojazdów. Chcemy je skierować na dedykowaną linię, na której zostanie zainstalowana infrastruktura do ładowania baterii – zaznaczył Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.

Dokument zakłada, że dostawa nowych autobusów elektrycznych do Krakowa będzie realizowana w latach 2019-2021.

- Dzięki tym zakupom autobusów elektrycznych Kraków wkrótce stanie się pierwszą dużą aglomeracją w Polsce, gdzie pasażerowie będą mieć do dyspozycji wyłącznie pojazdy ekologiczne spełniające co najmniej normę Euro 5, w tym hybrydowe i elektryczne. Podpisane przez nas porozumienie potwierdza, że Kraków jest liderem w zakresie elektromobilności – podkreślił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

To kolejne już działanie władz miasta i MPK SA, którego celem jest zakup ekologicznych, przyjaznych dla środowiska pojazdów. Tylko w tym roku do Krakowa w sumie zostanie dostarczonych 112 nowych autobusów, w tym 20 z napędem elektrycznym. Obecnie trwa już postępowanie przetargowe na zakup kolejnych 75 ekologicznych autobusów z silnikami Euro 6, które do Krakowa zostaną dostarczone w 2018 roku.

Źródło: UM Kraków

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.