Mieszkańcy Krakowa mogą już korzystać z 20 autobusów elektrycznych, które zostały zakupione dzięki unijnym środkom w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. To ostatnia dostawa w ramach podpisanej w zeszłym roku umowy między województwem małopolskim a krakowskim przewoźnikiem. W sumie MPK SA otrzymało 107 nowoczesnych autobusów oraz 12 automatów biletowych. Wartość całego zamówienia to ponad 167,4 mln zł, z czego 85 proc. pochodzi ze środków UE.
Autobusy są niskopodłogowe, wyposażone w klimatyzację, automat biletowy (w którym za bilet będzie można zapłacić zarówno monetami, jak i kartą płatniczą), monitoring oraz nowoczesny system dynamicznej informacji pasażerskiej. Miła niespodzianka czeka na użytkowników urządzeń mobilnych korzystających z komunikacji miejskiej. Na pokładzie każdego z autobusów zamontowane zostały po cztery porty/ładowarki USB, dzięki którym będzie można uzupełnić baterie smartfonów lub tabletów.
Nowe Solaris Urbino 12 electric dla krakowskiego MPK są wyposażone w centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW i baterie typu Solaris High Energy o pojemności 160 kWh. Z kolei przegubowe Urbino 18 electric napędzane są silnikiem trakcyjnym o mocy 240 kW, a energia elektryczna do jego napędzania gromadzona jest w bateriach typu Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Baterie autobusów mogą być ładowane na dwa sposoby: przez zamontowany na dachu pantograf lub podczas przebywania na terenie zajezdni przez złącze typu plug-in.
Już wiadomo, że bezemisyjne Solarisy będą kursować na liniach nr: 154, 304, 124 i 169. Oprócz zakupu autobusów elektrycznych, MPK SA w Krakowie zainwestowało także w rozbudowę infrastruktury ładującej. Na zajezdni Wola Duchacka wybudowano stację, która składa się z 28 stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych typu plug-in, natomiast na zajezdni w Nowej Hucie do ich ładowania powstała stacja transformatorowa. To nie wszystko – już w 2018 roku zostanie oddanych do użytku 5 nowych stacji ładowania autobusów przez pantograf: na ul. Konopnickiej, Piaszczystej, oraz Pawiej, a także na zajezdniach na Woli Duchackiej i na Brożka.
– Jak już informowaliśmy, zostało podpisane przez nas porozumienie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, które zakłada zakup kolejnych 150 autobusów elektrycznych. Jeżeli ta inwestycja zostanie w 100 proc. zrealizowana to pojazdy bezemisyjne będą stanowić 1/3 krakowskiego taboru autobusowego – poinformował Rafał Świerczyński, prezes zarządu MPK SA w Krakowie.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego