legLegnica dołączyła do grona miast rozbudowujących system roweru miejskiego. Wczoraj rozpoczął się właśnie montaż stacji wypożyczania rowerów. Powstają one w ramach projektu pilotażowego „Legnickiego roweru miejskiego”, na którego realizację miasto zawarło niedawno umowę z firmą Nextbike. Projekt, składający się z 4 stacji i 21 rowerów będzie do dyspozycji mieszkańców aż do połowy listopada.

Stacje – wypożyczalnie jednośladów lokalizowane są w centrum miasta oraz na osiedlach Kopernik i Piekary. Pierwsza lokalizacja to plac Słowiański. Kolejna znajduje się w rejonie placu Wilsona przy wejściu do parku. Trzecią stację usytuowano przy al. Piłsudskiego obok kładki dla pieszych przy ul. Horyzontalnej. Służyć będzie głównie mieszkańcom osiedla Kopernika. Stacja czwarta – to już osiedle Piekary. Wypożyczalnia w rejonie Ronda Niepodległości i centrum Carrefour obsługiwać będzie mieszkańców jednostek A, B i C.

Dzisiaj (18 sierpnia) odbyła się inauguracja Legnickiego Roweru Miejskiego. System, na razie pilotażowy, składający się z czterech stacji - wypożyczalni i 21 rowerów, będzie do dyspozycji mieszkańców do połowy listopada.
Stacje umiejscowione są na placu Słowiańskim, na placu Wilsona (przy wejściu do parku), przy al. Piłsudskiego (osiedle Kopernika w rejonie ul. Horyzontalnej i kładki dla pieszych) oraz przy al. Piłsudskiego (osiedle Piekary przy Rondzie Niepodległości).

Rejestracja w kilka minut
Żeby rozpocząć korzystanie z rowerów, w pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową www.rower.legnica.eu, wypełnić formularz rejestracyjny, zaakceptować regulamin i uiścić opłatę startową w wysokości minimum 10 złotych. Po jej zaksięgowaniu na koncie można już korzystać z miejskich jednośladów. Operator systemu, firma Nextbike Polska, zwraca uwagę, że konto użytkownika jest aktywne (umożliwia wypożyczanie) tylko wtedy, gdy znajduje się na nim co najmniej 10 zł.


Zgodnie z cennikiem wypożyczalni, pierwsze 15 minut każdego wynajmu roweru jest zawsze darmowe. Czas od 16 do 60 minuty kosztuje 1 złoty. Druga godzina to kolejna złotówka, trzecia – 2 złote, a każda następna – 4 złote. Sama opłata inicjalna, o ile nie zostanie wykorzystana na wypożyczenia dłuższe niż 15 minut, podlega zwrotowi w momencie zamknięcia konta w systemie lub jest do wykorzystania na przejazdy powyżej bezpłatnych limitów czasowych w ramach sieci wypożyczalni rowerów Nextbike w Polsce i na świecie.


Wygodne wypożyczenie
W celu wynajęcia roweru wystarczy podejść do terminalu i nacisnąć przycisk „Wypożycz” na klawiaturze. Następnie - zalogować się, podając numer telefonu komórkowego i PIN nadany podczas rejestracji oraz podać numer roweru, który chcemy wynająć. Po tych operacjach zostanie on zwolniony automatycznie. Jeżeli rower jest zabezpieczony linką – należy odblokować go za pomocą otrzymanego kodu do zamka szyfrowego.

Szybki zwrot
Zwrócenie roweru dokonywane jest poprzez wpięcie go do elektrozamka. Sygnał dźwiękowy potwierdza, że zostało to zrobione prawidłowo. W takim przypadku, żadne inne czynności przy terminalu nie są już wymagane. W celu upewnienia się, że proces przebiegł pomyślnie, można dokonać weryfikacji na swoim koncie użytkownika - za pośrednictwem strony www lub aplikacji mobilnej Nextbike. Jeśli nie ma wolnego miejsca w stacji, wystarczy przypiąć rower zamkiem szyfrowym do ucha wybranego stojaka lub innego roweru i przetasować cyfry. Następnie podejść do terminalu, nacisnąć „Zwrot” na klawiaturze i postępować zgodnie ze wskazówkami na wyświetlaczu lub zadzwonić na infolinię.

Za wdrożenie i obsługę Legnickiego Roweru Miejskiego odpowiada największy w Polsce operator samoobsługowych wypożyczalni, Nextbike Polska. Systemy Nextbike’a działają obecnie m.in.: w Warszawie, Łodzi, Lublinie, Świdniku, Wrocławiu, Szczecinie, Białymstoku, Poznaniu, Opolu i w Katowicach. Legniczanie, posiadający aktywne konto w swoim systemie, mogą korzystać z rowerów we wszystkich tych miastach bez dodatkowej rejestracji i zbędnych formalności.


- Witamy mieszkańców Legnicy w gronie blisko 850 tysięcy rowerzystów miejskich, korzystających z naszych wypożyczalni w całym kraju. Jesteśmy przekonani, że legniczanie szybko przekonają się do tego rozwiązania i wystawią rowerom miejskim pozytywną ocenę w okresie testowym – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska. – Ten projekt w Legnicy powinien być sukcesem. Już w tej chwili w systemie zarejestrowało się 676 mieszkańców miasta – dodaje.
- Będziemy gromadzić doświadczenia, uwagi użytkowników, obserwować, jakim zainteresowaniem wśród mieszkańców i turystów cieszy się ta oferta – mówi zastępca prezydenta Jadwiga Zienkiewicz. - W imieniu prezydenta zapraszam do korzystania z roweru miejskiego. Zapraszam też do zgłaszania swoich opinii. Jeśli projekt roweru miejskiego się sprawdzi, jeśli zyska akceptację legniczan, może on zagościć w mieście na stałe – dodaje Jadwiga Zienkiewicz. - Rowerzystów w Legnicy stale przybywa. Wiele osób dojeżdża w ten sposób do szkoły i pracy. Podejmujemy przyjazne, misyjne działania, które nie tylko ułatwią przemieszczanie się na terenie miasta, ale będą miały znaczenie dla systemu komunikacji miejskiej – kontynuuje Jadwiga Zienkiewicz. – Nasze starania zmierzają do tego, by promować w mieście ekologiczny transport publiczny i rowerowy. Pomoże to utrzymać płynność ruchu i obniżyć emisję zanieczyszczeń, które powstają w transporcie samochodowym – mówi wiceprezydent.

Do dyspozycji użytkowników Legnickiego Roweru Miejskiego jest specjalna infolinia działająca w godz. 6.00-22.00 pod numerami telefonu: 76 759 15 15 oraz 76 759 15 55 (koszt połączenia zgodny z taryfami operatorów).

Źródło: UM Legnicy

rower1rower2rower3

Komentarze  
bondziorno
+1 #1 bondziorno 2016-08-20 20:06
po mieście to spoko, ale na wyjazd za miasto czy na urlop trzeba by było wydać majątek
Cytować | Zgłoś administratorowi
sumienie
+1 #2 sumienie 2016-08-21 10:17
tańsze bilety MPK ! więcej z tego , by skorzystali mieszkańcy m.Legnica !!! , ale ''działki ''nikt by nie dostał ...:-((
Cytować | Zgłoś administratorowi
didi
+1 #3 didi 2016-08-21 17:45
Cytuję bondziorno:
po mieście to spoko, ale na wyjazd za miasto czy na urlop trzeba by było wydać majątek

No jak by tak podliczyć wypożyczenie na kilka dni to faktycznie już chyba lepiej wziąć taki nowy ze sklepu, nawet może być na raty kumpel to przeliczył i wziął indianę sobie nową.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.