niewidomi ul Piotrkowska 1Na ul. Piotrkowskiej, od pl. Wolności do przystanku przesiadkowego Piotrkowska Centrum, pojawiły się urządzenia, które w połączeniu z aplikacją mobilną na telefon pomagają osobom niewidomym i słabo widzącym poruszać się po ulicy i np. dotrzeć do urzędu, by załatwić sprawę.

 

- Dla osoby widzącej przejście 200 metrów ulicy to spacer. Dla osoby niewidomej czy słabowidzącej - szczególnie takiej, która chce lub musi być samodzielna - to spore wyzwanie. Dlatego już od blisko 2 lat wprowadzamy w Łodzi udogodnienia, które pomagają poruszać się po ulicach, dotrzeć do urzędów, odbyć wizytę u lekarza. To takie niewielkie urządzenia, jak to, które dziś znajdziecie Państwo na słupie sygnalizacji świetlnej przy każdym przejściu dla pieszych na ul. Piotrkowskiej. Ono wysyła sygnał do smartfona z odpowiednią aplikacją, który posiada osoba niewidoma lub do laski, której używają osoby niewidome. W smartfonie usłyszymy wtedy, gdzie się znajdujemy. To znacząco poprawia orientację w przestrzeni, w której się znajdujemy. W Łodzi mamy już 160 miejsc z takimi „znacznikami” - z czego 130 instalowaliśmy my, jako gmina, zaś 30 założył - Uniwersytet Łódzki i Politechnika Łódzka. Takie urządzenia powiadamiające nas, jak poruszać się po mieście znajdziemy m.in. przy wejściu do Urzędu Miasta Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, przy siedzibie Rzecznika Osób Niepełnosprawnych przy ul. Sienkiewicza 3/5, przy Urzędach Skarbowych oraz w 30 naszych miejskich przychodniach i miejskich szpitalach. A od tygodnia również na całej długości "reprezentacyjnej" części ulicy Piotrkowskiej, czyli od pl. Wolności do przystanku przesiadkowego. Na samym przystanku mamy ich 8, a w sumie, na całej ul. Piotrkowskiej - 30. Dodam, że znajdują się na każdym skrzyżowaniu ul. Piotrkowskiej czy przy pasażu Schillera, gdzie mieści się nasze Centrum Kontaktu z Mieszkańcami – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.

niewidomi ul Piotrkowska 2niewidomi ul Piotrkowska 3niewidomi ul Piotrkowska 4

Pomysłodawcą i twórcą systemu jest Jan Szuster, inżynier, który stracił wzrok. I jako osoba niewidoma wymyślił urządzenie, które pozwala mu łatwiej orientować się w przestrzeni.

Źródło: UM Łódź

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.