2401 terminale.00 00 12 19.Still003"Majowy weekend" to także ogólnopolska akcja policji, która potrwa 6 dni - od 30 kwietnia do 5 maja.

 

W pierwszym i ostatnim dniu wyjazdów na polskich drogach ma być obecnych ponad 5 tys. funkcjonariuszy. Będą szczególnie wyczuleni na przekraczanie dozwolonej prędkości, tym bardziej, że liczba odebranych za prędkość praw jazdy gwałtownie rośnie (w ciągu 4 miesięcy to już prawie 15 tysięcy). Podobnie będzie z kontrolą trzeźwości. Niestety liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierowców jest ogromna - ponad 30 tys. tylko w tym roku.

Policjanci proszą też kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na motocyklistów i rowerzystów. Być może deszcz i chłód w pierwszych dniach maja zniechęci niektórych rowerzystów, ale to nie oznacza, że nie będzie ich w ogóle. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność na przejazdach rowerowych, a także przejściach dla pieszych. Deszczowa aura pogorszy na pewno widoczność.

W czasie długiego weekendu należy spodziewać się wzmożonych kontroli na drogach, w tym większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie również stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Policjantów należy spodziewać się także w miejscach o największym natężeniu ruchu drogowego, gdzie będą czuwać nad jego płynnością oraz w uzasadnionych przypadkach podejmować ręczne kierowanie ruchem.

Pamiętajmy, że na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego wpływa wiele czynników m.in. sprawność pojazdu, stan psychofizyczny kierujących pojazdami, pogoda, a przede wszystkim respektowanie przepisów przez uczestników ruchu drogowego. Ponadto, bardzo ważna jest kultura jazdy, wzajemny szacunek i brak agresji, które wpływają na poczucie bezpieczeństwa, co w konsekwencji może przełożyć się na mniejszą liczbę zdarzeń w ruchu drogowym.

Kierowcy pojazdów ciężarowych muszą z kolei pamiętać o okresowych ograniczeniach i zakazie ruchu w dniach:
- 30 kwietnia 2019 r. od godziny 18:00 do godziny 22:00,
- 1 maja 2019 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00,
- 2 maja 2019 r. od godziny 18:00 do godziny 22:00,
- 3 maja 2019 r. od godziny 8:00 do godziny 22:00,

Źródło: KGP, GDDKiA

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.