Już pięć miesięcy w Małopolsce działa Nieetatowy Zespół do Zwalczania Agresywnych Zachowań na Drogach, który został powołany do szybkiego reagowania na przypadki drastycznego łamania przepisów ruchu drogowego i stwarzania zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Policjanci wchodzący w skład zespołu zajmują się m.in. analizą filmów i zdjęć przesyłanych przez internautów na skrzynkę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Od września 2014 roku wpłynęło na nią ponad 200 filmików zawierających przypadki naruszania lub łamania przepisów ruchu drogowego. Do głównych przewinień należą: przypadki zajeżdżania drogi, wymuszenia pierwszeństwa przejazdu, przejeżdżania na czerwonym świetle, nieprawidłowego parkowania, przekraczania przez kierujących linii ciągłej lub podwójnej ciągłej.

W każdej z tych spraw policjanci wyjaśniają szczegółowo okoliczności ujawnionych przez internautów zdarzeń. Na podstawie nagrań ustalane jest miejsce popełnienia wykroczenia lub przestępstwa a następnie podejmowane są kroki prawne. Policjanci przeszukują także zasoby Internetu oraz analizują materiały zamieszczane na portalach społecznościowych i ujawniają osoby stwarzające zagrożenie.

Około 2/3 spraw już zakończyło się nałożeniem na sprawców mandatów karnych lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu. Pozostałe sprawy są w toku

Źródło: KWP w Krakowie

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.