autos 182795 960 720Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego dwie podwarszawskie gminy otrzymały unijne wsparcie w wysokości 3,7 mln zł na budowę parkingów „Parkuj i Jedź” (P+R).

W gminie Jaktorów w ramach projektu powstaną trzy parkingi P+R – przy stacji PKP w Międzyborowie, przy ul. Sportowców i ul. Niepodległości. Łącznie znajdzie się w nich 230 miejsc parkingowych, w tym 8 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych oraz 80 dla rowerów. Wybudowane zostaną także drogi manewrowe, ciągi piesze oraz odwodnienie i oświetlenie. Dzięki zrealizowanym inwestycjom mieszkańcy gmin Jaktorów, Baranów i Radziejowice będą mogli zostawić swój pojazd w bezpiecznym miejscu i przesiąść się do pociągu lub autobusu. Wartość projektu wyniesie 3,7 mln zł, z czego unijne wsparcie to 2,9 mln zł.

W gminie Radzymin także powstaną trzy parkingi wraz z niezbędną infrastrukturą. Dwa z nich będą zlokalizowane w Radzyminie przy Al. Jana Pawła II i ul. Wyszyńskiego, a jeden w Słupnie przy ul. Żeromskiego. W sumie mieszkańcy obu miejscowości otrzymają do dyspozycji 98 miejsc parkingowych, w tym 6 przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. W systemie P+R powstanie węzeł przesiadkowy dla samochodów, rowerów i komunikacji zbiorowej. Inwestycja pochłonie ponad 1 mln zł. Unijne dofinansowanie wyniesie ponad 800 tys. zł.

Mieszkańcy będą mogli skorzystać z parkingów już na początku 2018 roku. Inwestycje pomogą ograniczyć ruch samochodowy na rzecz komunikacji zbiorowej i ruchu rowerowego, a także zmniejszyć zanieczyszczenia.

Źródło: Samorząd Województwa Mazowieckiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.