chodnik- Dostrzegacie ważne problemy, które dla innych są niedostrzegalne, jak za wysoki próg dla kogoś, kto nie jest pełnosprawny, przeciwdziałacie dyskryminacji w życiu codziennym - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nagród w 2. edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego "Lider Dostępności".

Celem konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności” jest promowanie projektowania uniwersalnego, uwzględniającego potrzeby wszystkich użytkowników oraz najlepsze rozwiązania urbanistyczne i architektoniczne w zakresie dostosowania budynków i przestrzeni do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

W konkursie przyznawane są nagrody w ośmiu kategoriach: Grand Prix, Samorząd, Architekt/Urbanista, Obiekt usługowy, Przestrzeń publiczna, Sieć placówek, Obiekt zabytkowy i Obiekt mieszkalny.

Grand Prix otrzymało miasto Katowice, a także nagrodę w kategorii samorząd. Katowice to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. Powstaje tu coraz więcej dostępnych obiektów, a w starych – podczas remontów i renowacji – znikają bariery architektoniczne. Normą są windy głośnomówiące, dostosowane toalety, chodniki z wypukłościami, podjazdy i pochylnie. Dzieci z niepełnosprawnościami mogą bawić się na integracyjnych placach zabaw. Wzorcową inwestycją  est nowa siedziba Urzędu Miasta przy ul. Rynek 1, w pełni dostosowana do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Nagrodę w kategorii architekt otrzymał Tomasz Konior, założyciel Konior Studio.
Nagrodę w kategorii obiekt usługowy otrzymało Lotnisko Chopina w Warszawie.
Nagrodę w kategorii przestrzeń publiczna otrzymał plac miejski z targowiskiem i Ratuszem w Siechnicach.
Nagrodę w kategorii sieć placówek otrzymał Uniwersytet Warszawski.
Nagrodę w kategorii obiekt zabytkowy otrzymały Łazienki Królewskie w Warszawie.
Nagrodę w kategorii obiekt mieszkalny otrzymał Dom Studenta nr 4 przy ul. Zamenhofa w Warszawie.

Źródło: www.prezydent.pl

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.