P8260974Rumuńska drogówka przygotowała kampanię skierowaną do pieszych, która ma zniechęcać do przechodzenia przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. W Rumunii w wypadkach drogowych, podobnie jak w Polsce, ginie sporo osób (około 40 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych to piesi).

Przed przystąpieniem do realizacji, przeprowadzono krótkie badanie opinii, sprawdzające dlaczego ludzie przechodzą przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. Otrzymane wymówki: "spieszę się", "jestem niecierpliwy" widnieją na drodze zamiast pasów.

W Europie w ciągu ostatnich dwunastu lat prawie 138,5 tys. pieszych i rowerzystów zginęło w wypadkach drogowych. Tylko w 2013 roku było to około 7600 ofiar. Zmniejszanie tej liczby jest poważnym wyzwaniem. O ile w ciągu ostatnich dziesięciu lat, liczba zgonów wśród kierowców i pasażerów spadła o ponad 50 proc., o tyle wśród pieszych i rowerzystów spadek jest wolniejszy (o 41 i 37 proc.).

W europejskich krajach statystyki bardzo się od siebie różnią: najniższe ryzyko ponoszą piesi w Holandii i Skandynawii, ale już np. 6-krotnie większe jest na Łotwie, Litwie, w Polsce i Rumunii.

W ostatnim raporcie dotyczącym pieszych i rowerzystów Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu  zaleca, aby w dzielnicach mieszkaniowych i terenach intensywnie wykorzystywanych przez niechronionych użytkowników ruchu, stosować strefy TEMPO 30. Ponadto, planowanie urbanistyczne powinno być oparte na hierarchii, w której piesi, rowerzyści i transport publiczny traktowani są priorytetowo.

Źródło: ETSC

Komentarze  
user1
0 #1 user1 2015-08-10 19:42
No tak, zamiast dla swojego własnego bezpieczeństwa jechać samochodem jak normalni ludzie, zachciało się biedopieszym przedostawać na nogach na drugą stronę ulicy, to i dostali czego chcieli, samobójce jedne. Nie widzieli kampanii: "Nie przechodź, tylko wsiądź do auta - wybierz życie"?

"Jestem niecierpliwy", "Spieszę się"... taa... pieszy się nie spieszy, niech sobie do raz na zawsze zapamiętają. Spieszą się tylko kierowcy, którzy rozjeżdżają pieszych - no ale co mają zrobić, skoro im się spieszy?

Brawa dla polskiej policji za skoncentrowanie swoich sił na zwalczaniu tej zarazy przechodzącej przez ulicę tam, gdzie potrzebuje, zamiast przykładnie latać po 100 m na przejście tam i z powrotem albo i dalej (jak są płotki). Albo przechodzącej na czerwonym zamiast kwitnąć przed pustą drogą. To właśnie m. in. dzięki takim działaniom (a nie żadnemu tam spowalnianiu samochodów w celu ułatwienia piechurom przechodzenia przez ulice i zmuszaniu kierowców do ustępowania im pierwszeństwa, brrr!) Polska od lat zasługuje na zaszczytne miano drugiej Litwy, Łotwy i Rumunii. #PRZEPUSTOWOŚĆ!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.