Łódź - po Warszawie, Wrocławiu i Toruniu - dołącza do grona miast, które trafią do tzw. Niepełnosprawnika, czyli wyszukiwarki miejsc dostępnych dla osób z niepełnosprawnościami.
- Wyobraźmy bowiem sobie, że jesteśmy użytkownikiem wózka inwalidzkiego – mówi Adam Wieczorek, przewodniczący Komisji Ochrony Zdrowia i Opieki Społecznej Rady Miejskiej w Łodzi. - Wychodzimy z domu na Bałutach i wiemy, że tramwajem musimy dojechać do Piotrkowskiej i wejść do Urzędu Miasta oraz złożyć dokumenty. „Niepełnosprawnik” odpowie nam na pytanie, czy: przystanek z którego jadę obsługują tramwaje niskopodłogowe, czy przejście podziemne, którym wychodzę na przystanek ma podjazd, czy przejście dla pieszych przy którym wysiadam ma niskie krawężniki, czy w UMŁ jest podjazd, i czy drzwi wejściowe do urzędu mają tyle centymetrów, że zmieszczę się w nie z wózkiem inwalidzkim.
Takie opisy będą dotyczyły właściwie każdej niepełnosprawności: czy miejsce jest dostępne dla osoby na wózku, czy w danej instytucji zatrudniony jest tłumacz języka migowego, czy miejsce ma udogodnienia dla osób niewidzących, czy ma parking z miejscami dla osoby niepełnosprawnej, czy jest wc z udogodnieniami dla osoby na wózku itd.
Pierwsze opisy pojawiły się już na stronie niepelnosprawnik.pl. Kolejne będą dodawane sukcesywnie. Informacje o tych miejscach zbierają wolontariusze. Ten projekt realizują wspólnie firma Infosys i miasto. Ponadto Infosys przygotowuje aplikację na telefon, która będzie działała podobnie jak „niepełnosprawnik”.
- Wraz z zespołem postanowiliśmy stworzyć mobilną aplikację dla osób niepełnosprawnych. Skonsultowaliśmy nasz pomysł z Urzedęm Miasta, okazało się że są osoby zainteresowane tym projektem – mówi Maciej Miśkiewicz, członek zespołu tworzącego aplikację w firmie Infosys. - Finalnie stworzymy mobilną aplikację oraz w kooperacji z fundacją TUS wprowadzimy „Niepełnosprawnika” do Łodzi. Chęć współpracy wyraziła również Politechnika Łódzką. Chcemy stworzyć aplikację mobilną korzystającą z GPS, która pozwoli osobom niepełnosprawnym, w czasie rzeczywistym odnaleźć najbliższe dostępne dla nich apteki, sklepy czy restauracje. Nasi programiści rozpoczęli już pracę nad aplikacją.
Katarzyna Tręda – Pisera, Rzecznik Osób Niepełnosprawnych w Łodzi apeluje do łódzkich firm i instytucji, by te wpuszczały do swoich budynków wolontariuszy. Wolontariusze zbierają informacje, które pomagają tworzyć opisy dla „niepełnosprawnika” i na potrzeby nowej aplikacji.
Źródło: UM Łódź