edroga507Nowe narzędzie do monitorowania katastrof i ruchu drogowego oraz aplikacja drogowa na smartfony przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom, jak i służbom publicznym oraz otworzy nowe możliwości przed zaawansowanymi technologiami.

Nowa aplikacja, testowana przez mieszkańców Dublina, umożliwia użytkownikom powiadamianie o zdarzeniach drogowych, dzięki czemu centra zarządzania ruchem są w stanie szybko reagować w razie kolizji pojazdów lub innych zdarzeń wokół miasta. Aplikacja „CrowdAlert” była jednym z kluczowych komponentów prac prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu INSIGHT.

W ramach projektu opracowane zostało także nowatorskie narzędzie do monitorowania ruchu drogowego w całym mieście w czasie rzeczywistym – INSIGHT System. System INSIGHT dostarcza ekspertom w centrach analiz wczesne komunikaty ostrzegawcze, co umożliwia im monitorowanie sytuacji w czasie rzeczywistym, między innymi katastrof o potencjalnie ogólnokrajowym oddziaływaniu.

Wyniki projektu zainteresują służby publiczne, którym jak do tej pory brakowało niezbędnej infrastruktury do obsługi i integracji w czasie rzeczywistym różnorodnych strumieni danych, między innymi z czujników statycznych i mobilnych oraz informacji pochodzących z sieci społecznościowych. Zapewnienie miastom zdolności zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi w poszerzonym zakresie otworzy także nowe rynki przed technologiami sieciowymi.

- Jako pierwsi opracowaliśmy i zastosowaliśmy w dziedzinie systemów zarządzania sytuacjami nadzwyczajnymi nowe techniki, między innymi czerpanie informacji z niepewnych źródeł, takich jak sieci społecznościowe i pozyskiwanie wiedzy z tłumu, oraz łączenie informacji z wielu źródeł – powiedział profesor Dimitrios Gunopulos z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach,  koordynator projektu INSIGHT.

Wynik końcowy to w pełni opracowany system, który obejmuje nowatorskie rozwiązania technologiczne zaprojektowane w celu podniesienia poziomu usług publicznych i poprawy jakości życia mieszkańców. Nowe techniki i metodologie algorytmiczne modelowania ruchu drogowego, aktywne uczenie się, pozyskiwanie wiedzy z tłumu i monitorowanie zdarzeń stanowią część systemu. Poszczególne komponenty zainteresują nie tylko urzędników zajmujących się transportem, ale także mieszkańców i turystów w całej Europie.

Realizacja projektu INSIGHT została oficjalnie zamknięta wraz z końcem sierpnia 2015 r.

Źródło: Unia Europejska/ www.cordis.europa.eu (na podstawie wywiadu z koordynatorem projektu INSIGHT)

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.