edroga234Wzdłuż ulic F. Focha, Kruszwickiej i wokół placu Poznańskiego w Bydgoszczy zostaną wybudowane drogi rowerowe. To ważna inwestycja, która pozwoli wielu rowerzystom na wygodny i bezpieczny dojazd do centrum miasta. Projekty zostały wcześniej skonsultowane z mieszkańcami.

 

- Stawiamy na zrównoważony transport – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Dlatego obok bardzo dużych zadań, w ramach których powstają m.in. nowe torowiska i buspasy, inwestujemy w drogi rowerowe. Ich budowa również w ścisłym w centrum miasta, chociaż kosztowna, jest niezbędna, by połączyć wiele istniejących już tras. Cieszę się, że zarówno rozwiązania techniczne, jak i kolejność budowy są zawsze przedmiotem konsultacji ze środowiskami rowerowymi.

Obecnie trwa przetarg, w którym wyłonimy wykonawców zadań. Prace będą podzielone na etapy. W pierwszej kolejności rozpoczną się prace wzdłuż ul. Kruszwickiej. Główne prace budowlane na ul. Focha i wokół placu Poznańskiego prowadzone będą w przyszłym roku.

W opinii rowerzystów nowe trasy w Śródmieściu zapewnią przede wszystkim jeszcze większą spójność sieci rowerowej. Poza tym pozwolą na bezpieczny przejazd z zachodniej części Bydgoszczy na Stare Miasto. Połączone zostaną:
- trasa wzdłuż Kanału Bydgoskiego,
- drogi rowerowe wzdłuż Grunwaldzkiej,
- trasa rowerowa wzdłuż ul. Gdańskiej,
- droga rowerowa w kierunku dworca kolejowego.

Focha dla rowerzystów
Projekt budowy drogi rowerowej na ul. Focha zakłada na odcinku od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności budowę nowej wydzielonej drogi dla rowerów po południowej stronie ulicy (po północnej stronie na odcinku Grottgera - Multikino trasa została wybudowana w trakcie przebudowy węzła Garbary). Ruch pomiędzy Operą Nova i pl. Teatralnym ma odbywać się na wspólnej jezdni na zasadach ogólnych.
W projekcie ujęte zostały niezbędne korekty układu drogowego – jezdni, przystanków komunikacji publicznej, chodników – bez których niemożliwe byłoby zaprojektowanie infrastruktury dla ruchu rowerowego.
Do tego zadania włączone zostanie też wybudowanie dróg rowerowych przy placu Teatralnym. Zapewnią one bezpieczny przejazd m.in. na kierunku Stare Miasto-Gdańska. Do ruchu rowerowego zostanie też dostosowana sygnalizacja świetlna.

Rowerem przez tunel
Przy ul. Kruszwickiej drogi rowerowe powstaną po obu stronach jezdni. Wydzielona droga rowerowa będzie funkcjonować na całej długości po stronie zachodniej (przy centrum handlowym). Niezbędna będzie do tego korekta jezdni, która w części południowej zostanie zawężona do dwóch pasów ruchu. Po stronie wschodniej część trasy na wysokości szkoły podstawowej wytyczona zostanie w formie pieszojezdni oraz z wykorzystaniem jezdni parkingowej (zakończenie ul. Kordeckiego). Rowerzyści będą mogli korzystać też z tunelu łączącego plac Poznański z ulicą Dolina. Drogi rowerowe powstaną też wokół placu Poznańskiego. Wykonane zostaną nowe zatoki autobusowe na wylocie ul. Szubińskiej i Stromej.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.