Umowa Swing Bydgoszcz23 marca podpisana została umowa pomiędzy miastem Bydgoszcz i firmą PESA na dostawę 18 nowoczesnych tramwajów. Kontrakt jest warty 115 mln złotych. Pierwsze trzy niskopodłogowe i klimatyzowane składy wyjadą na bydgoskie trasy już jesienią.

- Staramy się budować komunikację publiczną przyjazną dla mieszkańców - mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. - Dlatego w najbliższych latach kluczowe  miejskie inwestycje są związane z rozbudową tras tramwajowych oraz modernizacją ważnych węzłów komunikacyjnych i torowisk. Poza tym zabezpieczyliśmy środki na nowe  buspasy. Rozbudowę infrastruktury powiązaliśmy jednocześnie z zakupami nowoczesnego taboru. Łącznie na te zadania przeznaczymy w ciągu najbliższych lat pół miliarda złotych. Jestem przekonany, że to dobrze wydane pieniądze. Dzięki nim podróże tramwajami i autobusami będą trwały krócej oraz wzrośnie komfort poruszania się miejską komunikacją. Podpisując umowę na dostawę taboru cieszę się, że naszym partnerem jest prężnie działająca bydgoska firma. Zagwarantowaliśmy też sobie możliwość zwiększenia zamówienia o 50 procent.

Bydgoszcz w ubiegłym roku zamówiła łącznie 18 sztuk tramwajów. 15 z nich stanowić będą wozy 5-członowe o długości ponad 30 metrów. Kolejne 3 sztuki to składy 3-członowe o długości ponad 19 metrów dedykowane do obsługi linii mniej uczęszczanych. Przetarg na dostawę wygrała bydgoska firma PESA. Wartość całego kontraktu to 115 mln zł.

- Bydgoszcz była jednym z pierwszych miast, które dekadę temu zaufały nam jako producentowi tramwajów - mówi prezes firmy PESA, Tomasz Zaboklicki. - Wtedy jednak były to tylko dwa nowe składy. Na przełomie roku 2015 i 2016, wraz z linią do Fordonu, przybyło jednak dwanaście naszych Swingów, a dziś podpisujemy umowę na osiemnaście kolejnych. 32 tramwaje z PESA wśród kilkudziesięciu codziennie eksploatowanych – taka flota nowoczesnych, niskopodłogowych, klimatyzowanych, bardzo bezpiecznych tramwajów ustawia Bydgoszcz wśród tych miast, które najszybciej w Polsce modernizują tabor.

Nowa dostawa tramwajów będzie prawie identyczna w stosunku do jeżdżących aktualnie w Bydgoszczy 12 tramwajów typu Swing. Analizowana będzie jeszcze możliwość skorygowania kolorystyki pojazdów. Podobnie jak w dotychczasowych pojazdach tramwaje będą wyposażone w nowoczesne systemy IT: System Informacji Pasażerskiej, system monitoringu, System Emisji Reklam, Wi-Fi dla pasażerów, gniazda USB.

Źródło: UM Bydgoszcz

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.