MG 0746PKM Katowice zakupił 10 nowych autobusów marki MAN. To pierwsza partia z 40 kolejnych nowych pojazdów. Na początek jest to 5 autobusów krótkich oraz 5 przegubowych. Kolejnych 15 autobusów krótkich dotrze do Katowic w grudniu, a ostatnia dostawa nastąpi w marcu przyszłego roku. Zakupy te są kontynuacją realizowanego od dwóch lat projektu dofinansowanego w ramach ZIT RPO WSL 2014 – 2020, który obejmuje łącznie zakup 100 autobusów.
– Wymiana taboru wpisuje się w nasze kompleksowe myślenie o transporcie zrównoważonym. Bez wątpienia wzrośnie komfort podróżowania dla pasażerów autobusów, co w połączeniu z innymi naszymi działaniami pomaga zachęcać do przesiadania się z własnego auta do środków komunikacji publicznej. Drugi ważny element to poprawa jakości powietrza i walka z niską emisją. Każdy z nowych autobusów jest wyposażony w ekologiczne jednostki napędowe, spełniające normę emisji spalin EURO 6 – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic i dodaje, że nowo zakupione autobusy zastąpią wysłużone, 18 - 20 letnie pojazdy marki Neoplan i MAN.

Na początku tego roku na katowickie ulice wjechało 30 nowych Solarisów. Tym razem, w drodze przetargu wybrano pojazdy, których producentem jest firma MAN TRUCK & BUS POLSKA.

Nowe pojazdy będą obsługiwały połączenia w centrum Katowic oraz w kierunku na Chorzów. - Pojazdy, które kupiliśmy dla naszych pasażerów są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, automatycznie dostosowującą temperaturę wewnątrz przestrzeni pasażerskiej w zależności od temperatury zewnętrznej. Do innych udogodnień należą: duży i czytelny wyświetlacz wewnątrz pojazdu, na którym pojawiają się informacje o trasie przejazdu, głosowe zapowiedzi przystanków, monitoring przestrzeni pasażerskiej, dodatkowe oświetlenie pomostów wejściowych, alfabet Braille'a na przyciskach, czy tzw. „przyklęk” i platforma dla wózków inwalidzkich. Dla wygody pasażerów w każdym z nowych autobusów znajdują się ładowarki USB oraz darmowa sieć WiFi – podsumowuje Helena Ulanowska, prezes zarządu PKM Katowice.

Katowice przechodzą w ostatnich latach metamorfozę, w tym także transportową. Obecnie realizowane są inwestycje, które zmienią transportowe oblicze miasta. – Mówimy o prawdziwej rewolucji transportowej. Z jednej strony są to zupełnie nowe inwestycje: węzły przesiadkowe, których do tej pory nie było w naszym mieście. Planujemy aż osiem takich inwestycji. Pierwszy w Ligocie jest już w trakcie budowy i w przyszłym roku będą mogli skorzystać z niego pierwsi podróżni. Ponadto podobne inwestycje planujemy w Brynowie, Zawodziu, które będą gotowe w 2019 roku oraz Podlesiu, Piotrowicach, Kostuchnie, a także przy ulicach św. Jana oraz Sądowej. Ten ostatni będzie dedykowany kursom dalekobieżnym, w tym międzynarodowym. Ich budowa oznacza szereg korzyści dla podróżnych. Najważniejsza z nich to możliwość szybkiego dojazdu do centrum miasta i zaoszczędzenia czasu oraz mniejsze koszty paliwa. Dodatkowo, węzły przesiadkowe staną się zachętą do korzystania z komunikacji publicznej. Nowy tabor autobusowy, który będzie obsługiwał te miejsca to istotny element całego planu transportowego dla Katowic – dodaje prezydent Katowic.

Realizowany obecnie zakup 40 autobusów jest III etapem projektu pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Poziom dofinansowania wyniósł 85% z całej kwoty zadania, która opiewa na 36,64 mln zł.

Kolejnym ważnym krokiem jest inwestycja w autobusy elektryczne. Plan obejmuje zakup 20 pojazdów do 2020 roku. W czerwcu tego roku ogłoszono przetarg na dostawę 10 szt. autobusów elektrycznych, zeroemisyjnych, które zostaną włączone do eksploatacji we wrześniu przyszłego roku.

Źródło: UM Katowice

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.