Od jutra mandaty za złe parkowanie na osiedlowych uliczkachOd jutra policja i straż miejska mogą karać za wykroczenia popełniane w strefach ruchu, które obejmą większość dróg wewnętrznych. Kończy się zatem bezprawie pod blokami czy hipermarketami, gdzie kierowcy notorycznie parkują gdzie popadnie czy zajmują miejsca niepełnosprawnym. W miejscu, gdzie będzie droga wewnętrzna oznaczona jako strefa ruchu będą obowiązywały te same przepisy co na drogach publicznych.

Przewiduje to nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym, która jutro (4 września) wchodzi w życie. W konsekwencji na drodze wewnętrznej kierowcę może spotkać kara nie tylko za złe parkowanie, ale i przekroczenie prędkości, jazdę pod wpływem alkoholu czy brak dokumentów.

- Od paru lat wnioskowaliśmy o wprowadzenie takich przepisów, bo nie mogliśmy interweniować na drogach wewnętrznych - mówi Robert Kania, starszy aspirant z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Tłumaczy, że dotychczasowy brak takich przepisów był poważnym problemem. Policja mogła interweniować na drogach wewnętrznych dopiero jak doszło np. do kolizji.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby zgodnie z nowelizacją  - przepisy prawa miały zastosowanie na drogach wewnętrznych? Jakie kary grożą kierowcy za ignorowanie prawa niepełnosprawnych do parkowania w oznaczonych miejscach? W jaki sposób ustawa reguluje zasady postępowania z pojazdami, których właściciele nie odebrali z parkingów depozytowych?

Więcej: Łukasz Kuligowski/ Dziennik Gazeta Prawna 3.09.2010 (172) - str.B10

Komentarze  
Gość
0 #1 Gość 2010-09-03 18:47
ale będzie jazda!!!
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.