edroga115"Bezpieczna Autostrada" to ogólnopolska kampania społeczna na rzecz poprawy bezpieczeństwa na autostradach. Jej celem jest rozpowszechnienie wśród użytkowników dróg wiedzy z zakresu bezpiecznego poruszania się po autostradach i trasach szybkiego ruchu oraz udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Akcja będzie przeprowadzana na autostradach A1, A2 i A4. Organizatorami są Compensa i Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W ramach kampanii przewidzianych jest cykl wydarzeń w Miejscach Obsługi Podróżnych (MOP), podczas których organizowane będą pokazy pierwszej pomocy. Kierowcy otrzymają pakiety materiałów zawierające m.in. informacje dla kierowców o tym, jak prawidłowo poruszać się po autostradach, o bezpieczeństwie w ruchu drogowym dla dorosłych i najmłodszych, a także karty ICE (in case of emergency), pomocne przy powiadamianiu bliskich w razie wypadku. Materiały będą rozpowszechniane również na bramkach autostrad i w oddziałach Compensy w całej Polsce. Organizowane będą też praktyczne szkolenia i kursy e-learningowe z pierwszej pomocy dla pracowników kluczowych stacji na A1, A2 i A4 oraz pracowników obsługi autostrad. Dodatkowo wspomniane stacje zostaną wyposażone w profesjonalne zestawy pierwszej pomocy. Kampania obejmie również konkurs dla kierowców, w którym będzie można wygrać m.in. kurs bezpiecznej jazdy.

- Statystyki nie napawają optymizmem. Na polskich autostradach ginie średnio 9 osób na 100 wypadków. To najgorszy wynik w Europie. Choć na autostradach i drogach szybkiego ruchu zdarzeń drogowych jest mniej, w ogólnym rozrachunku, są one poważniejsze i ginie w nich więcej osób. Wielu kierowców nie potrafi korzystać z dróg szybkiego ruchu w sposób bezpieczny i zgodny z przepisami. Umiejętności i wiedza na temat udzielania pierwszej pomocy i pozostawiania korytarza ratunkowego dla służb medycznych również pozostawia wiele do życzenia – komentuje Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Źródło: informacja prasowa

Komentarze  
Ryszard Roman Dobrowolski
0 #1 Ryszard Roman Dobrowolski 2017-10-03 17:28
Zastanawia mnie dlaczego nawet w tym materiale nie można było podać zasad tworzenia KORYTARZA ŻYCIA? Czyżby wiedza z których pasów jedziemy w lewo, a z których w prawo jest jeszcze dla polskich ekspertów wiedzą tajemną ? Tadeusz Zagajewski, prezes Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podaje NIC NIE ZNACZĄCĄ INFORMACJĘ o tym, że umiejętności i wiedza na temat pozostawiania korytarza ratunkowego dla służb medycznych (brak regulacji ustawowych - jest pas awaryjny) pozostawia wiele do życzenia, zamiast jako osoba kompetentna i mam nadziej że odpowiedzialna za słowo, podać te PROSTE ZASADY.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Waldek3
0 #2 Waldek3 2017-10-04 16:40
Wg przepisów kierowcy nie wolno zjeżdżać na pas awaryjny, co oznacza że jest on przeznaczony dla służb ratunkowych.
Cytować | Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.