edroga993Nowoczesne autobusy, informacja pasażerska, budowa drogi do portu w Kędzierzynie-Koźlu. Inwestycje te otrzymały dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego.

 

Prawie 10 mln zł dofinansowania unijnego na dwa projekty przekazał Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego dla subregionu kędzierzyńsko-kozielskiego.

Dzięki tym pieniądzom kupionych zostanie 19 autobusów, które usprawnią komunikację w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim i strzeleckim. W przypadku Kędzierzyna-Koźla kupione będą 4 autobusy, w tym jeden hybrydowy. PKS w Strzelcach Opolskich unowocześni się o 15 pojazdów. W Kędzierzynie-Koźlu i Strzelcach Opolskich zostaną zamontowane tzw. inteligentne systemy informacji pasażerskiej. Projekt będzie kosztował w sumie ponad 18,7 mln zł, w tym dotacja unijna wyniesie 8,9 mln zł.

– Mieszkańcy będą mogli korzystać z nowoczesnych autobusów - mówił Jacek Król, prezes PKS w Strzelcach Opolskich. - Do tej pory narzekaliśmy na ich stan, więc jest to dla nas znaczące unowocześnienie taboru. Autobusy będą posiadały klimatyzację, dostęp do WiFi i certyfikat ekologiczny.

PKS rozpoczyna właśni procedurę przetargową. Do chwili wyłonienia wykonawcy nie powinno minąć więcej niż cztery miesiące. Strzelecki PKS kupi 15 autobusów w trzech klasach: 2 małe, 11 średnich oraz 2 duże z wejściem dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W przyszłości prezes strzeleckiego PKS przewiduje rozszerzenie siatki połączeń.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła przypomina, że to tylko część większego projektu. – Kupujemy dla województwa opolskiego ponad 100 autobusów. Przypomnę, że 4 lata temu wynegocjowaliśmy 60 autobusów dla Opola i aglomeracji opolskiej. Wymiar ochrony środowiska i zachęcenie mieszkańców do przesiadania się z samochodów do komunikacji miejskiej jest naszym celem – mówi marszałek Buła.

Sabina Nowosielska, prezydent Kędzierzyna-Koźla podkreśla, że nowoczesny transport, to walka ze smogiem i zanieczyszczeniem środowiska. – Autobusy usprawnią transport, znacząco pomagają mieszkańcom w przemieszczeniu się, a im jest on sprawniejszy, tym większa do tego zachęta – dodaje.

Joanna Koziarska-Kiziak, prezes MZK w Kędzierzynie Koźlu dodaje, że oprócz zakupu autobusów Kędzierzyn-Koźle zostanie unowocześniony o system inteligentnej komunikacji miejskiej. – 10 elektronicznych tablic zostanie zamontowanych w mieście, będą tam wyświetlane informacje o przyjeździe autobusu, jego opóźnieniu czy zmian trasy – mówi prezes MZK. Nowością ma być również e-portmonetka, która umożliwi elektroniczne doładowanie biletu miesięcznego i zakup biletu jednorazowego. Aplikacja pomoże nie tylko pasażerom, ale również kontrolerom. Autobusy, podobnie jak w przypadku PKS, zostaną wyposażone w WiFi, będą ekologiczne, a komfort przejazdu będzie wysoki. Jeden z nich będzie pierwszym autobusem hybrydowym zakupionym przez Kędzierzyn-Koźle.

Szacuje się, że dzięki nowoczesnym autobusom roczny spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 19,31 ton równoważnika CO2.

Kolejna umowa jaka została podpisana w Kędzierzynie-Koźlu, dotyczy remontu drogi prowadzącej do kędzierzyńskiego portu oraz uzbrojenia terenów inwestycyjnych w tym miejscu. Powierzchnia przygotowanych terenów inwestycyjnych wyniesie 3,5 ha.

– Nasz inwestor bardzo dobrze wywiązuje się ze zobowiązań. Chcemy, aby transport do portu był bez zarzutów. Po ponad 25 latach zaniedbań w tym miejscu przywracamy go dla Odry i życia. Ten teren wiele lat temu miał swoje czasy sukcesu, później został zdewastowany. Teraz wszystko się zmienia – mówi prezydent Nowosielska.

– Subregion ma lepsze możliwości pozyskiwania pieniędzy - mówi wicemarszałek województwa Roman Kolek. - Inwestycje w transport udowadniają, że to rozwiązanie polegające na współdziałaniu samorządów ma sens. Nowy tabor będzie służył walce ze smogiem i wykorzystaniu potencjału transportu publicznego.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.