SIEKIERKI TRZCIŃSKO 46 z 235Blisko 500 rowerzystów ze Szczecina, Gryfina, Chojny czy Trzcińska Zdrój uczciło oficjalne otwarcie nowej trasy rowerowej na szlaku Pojezierzy Zachodnich. 36 km liczy szlak z Siekierek do Trzcińska Zdrój. Na miejscu nie zabrakło atrakcji, w tym zabytkowego Ganza - prawdziwej perełki kolejnictwa, która po wielu latach wróciła na tory.

 

- To piękna jesień dla miłośników rowerów. Z tygodnia na tydzień otwieramy kolejne kilometry pięknych tras rowerowych, a pogoda zdaje się sprzyjać naszym działaniom. Oddaliśmy do użytku wyjątkowy odcinek prowadzący przez malownicze tereny, aż do rozlewiska Odry. W okolicy nie brakuje ciekawych miejsc i atrakcji związanych z historią tych ziem. Za kilka lat będziemy mieli dodatkową atrakcję: modernizowany obecnie most w Siekierkach – mówił marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do Godkowa przyjechała ponad setka rowerzystów ze Szczecina. Kilkuset kolejnych czekało już na miejscu, by otwarcie trasy uczcić pierwszym oficjalnym przejazdem. Wybór miejsca nie był przypadkowy, bo Godków na rowerowym szlaku znaleźć się po prostu musiał. Trasę projektowano bowiem by wykorzystać potencjał linii kolejowej. Właśnie z położonego w środku szlaku Godkowa siedem razy dziennie odjeżdżają pociągi regionalne do Szczecina. Na miejscu nie zabrakło licznych atrakcji dla rodzin z dziećmi, w tym specjalną grę terenową. Otwarcie trasy w Godkowie było także okazją do prezentacji odrestaurowanego, zabytkowego wagonu „GANZ”, który po kilku latach prac, znowu zawitał na torach.

Szlak Siekierki – Trzcińsko Zdrój
To jeden z kluczowych odcinków Trasy Pojezierzy Zachodnich. Wybudowany fragment liczy ponad 36 km i poprowadzi rowerowych turystów m.in. przez takie miejscowości jak Klępicz, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Przyjezierze, Młynary, Godków, Jelenin i Brwice. Bitumiczna droga rowerowa przebiega starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi i przez malownicze zakątki Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Wśród wielu atrakcji na trasie można wymienić m.in. unikatowe w skali kraju mury obronne w Trzcińsku-Zdrój, Mamutowiec Olbrzymi – pomnik przyrody w Brwicach, miejsca biwakowe w Przyjezierzu i jezioro w Jeleninie. Szlak przebiega w pobliżu Morynia znanego z pierścienia murów miejskich, Geoparku oraz Jeziora Morzycko. Punkt kulminacyjny trasy znajduje się w znanych z forsowania Odry Siekierkach. Zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie inwestycja kosztowała prawie 22,2 mln zł. Zadanie w głównej mierze sfinansowano ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020.

Rowerem przez Pomorze Zachodnie
W Trzcińsku-Zdrój na trasę można wjechać od strony ul. Ceglanej bądź drogi prowadzącej do Warnic.
Z kolei w Siekierkach szlak rozpoczyna się przy moście kolejowym, który w ciągu dwóch lat zostanie przebudowany i zamieniony w drogę rowerową prowadzącą przez Odrę do Niemiec. W kolejnych latach będą powstawały także następne odcinki Trasy Pojezierzy Zachodnich (szlak nr 20) tak by można było dojechać do Białego Boru na wschodniej granicy województwa. W tym roku oprócz odcinka Siekierki - Trzcińsko-Zdrój powstały już odcinki Dzikowo - Barlinek oraz Ińsko - Storkowo.

Inwestycja łączy się z otwartą w sierpniu br. 46 km trasą rowerową Blue Velo Gryfino - Trzcińsko-Zdrój, której elementem jest 25 km drogi rowerowej Szczawno - Borzym oraz Sosnowo – Lubanowo – Banie – Swobnica, także biegnących po dawnej linii kolejowej. Jeśli dodamy do tego istniejący już dojazd ze Szczecina do mostu w Mescherin, to miłośnicy turystyki rowerowej otrzymają liczącą ponad 100 km trasę ze Szczecina do Siekierek – idealną na weekendową wyprawę.

Źródło: UMWZ

Dodaj komentarz
Komentarze do artykułów może dodać każdy użytkownik Internetu. Administrator portalu nie opublikuje jednak komentarzy łamiących prawo oraz niemerytorycznych, tj. nieodnoszących się bezpośrednio do treści zawartych w artykule. Nie będą również publikowane komentarze godzące w dobre imię osób czy podmiotów, rasistowskie, wyznaniowe czy uwłaczające grupom etnicznym, oraz zawierają treści nieetyczne albo niemoralne, pornograficzne oraz wulgarne. Z komentarzy zostaną usunięte: reklamy towarów, usług, komercyjnych serwisów internetowych, a także linki do stron konkurencyjnych.