Mobilność

edroga565Miasto Lublin sukcesywnie rozbudowuje i uzupełnia sieć rowerową. W 2019 roku, podczas realizacji inwestycji drogowych, powstało lub zostało przebudowanych ok. 18,8 km dróg i pasów rowerowych.

Doświetlone przejścia dla pieszych w Warszawie35 osób zginęło w 2019 r. na warszawskich drogach. Każdy śmiertelny wypadek to ogromna tragedia, dlatego drogowcy w stolicy dokładają wszelkich starań, aby warszawskie drogi były jak najbezpieczniejsze. Liczba ofiar spadła o blisko 20 proc.

Krynica MorskaPrzez cały rok 2019 trwały prace nad rozbudową Pomorskich Tras Rowerowych. Dzięki inwestycjom rowerzyści mogą już korzystać ze 114 km nowych dróg rowerowych, które w ponad 60 proc. są asfaltowe. W mijającym roku powstały też 23 wiaty postojowe i 10 stacji napraw rowerów.

edroga993Pięć gmin: Gliwice, Tarnowskie Góry, Goczałkowice, Toszek i Sośnicowice przystąpiło do realizacji programu niskoemisyjnego transportu miejskiego. W praktyce oznacza to budowę centrów przesiadkowych, remonty infrastruktury dworcowej w gminach, powstaną także miejsca parkingowe, nowe drogi i chodniki. Na ten cel przeznaczonych zostanie ponad 250 milionów złotych. Sporą część środków pozyskano z Unii Europejskiej.

pesa jazz duoOd 1 kwietna pasażerowie podróżujący po Gdańsku, posługujący się biletem okresowym będą mogli korzystać zarówno z autobusów i tramwajów, jak i kolejek SKM i PKM. Wspólny bilet to efekt porozumienia pomiędzy władzami Gdańska a Urzędem Marszałkowskim. Ostateczną decyzję o wprowadzeniu tego rozwiązania podejmą radni podczas styczniowej sesji Rady Miasta Gdańska.

moneyUmowę w tej sprawie podpisali 30 grudnia w Katowicach Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego i Janusz Moszyński, p.o. prezydenta Gliwic. 129 mln zł dofinansowania na realizację projektu „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto złożyło wniosek o unijną dotację już w marcu.