Mobilność

image0141 grudnia ruszyła Małopolska Karta Aglomeracyjna (MKA). Na początek w formie aplikacji mobilnej, za dwa tygodnie – w postaci bezpiecznej zbliżeniowej karty, która docelowo ma ułatwić nie tylko poruszanie się publicznym transportem po terenie województwa, ale też np. parkowanie czy wizyty w muzeach.

transformersMinisterstwo Infrastruktury oraz Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego organizują akcję społeczną pod nazwą „Drugie życie Twojego samochodu (jeśli zabraknie Ci wyobraźni)”. Akcja ma na celu uwrażliwienie kierowców i zwrócenie uwagi na to, czym może zakończyć się brak poszanowania dla przepisów ruchu drogowego.

P9011103Ulica Miodowa po remoncie będzie przedłużeniem Krakowskiego Przedmieścia. Założenia do rewitalizacji ulicy są wynikiem konsultacji społecznych.

edroga1001Przedstawiciele 130 krajów podpisali w Brazylii deklarację zawierającą spis działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kraje członkowskie ONZ potwierdziły założone cele redukcji ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 50 proc. do 2020 roku.

edroga964Pobieranie opłat za parkowanie nigdy nie zaistniałoby w polskich miastach, gdyby nie zmuszały do tego okoliczności. Samochodów jest za dużo, a miejsc parkingowych za mało. W warunkach rynkowych powodowałoby to ciągłe podnoszenie opłat, ale ustawodawca zadbał o to, aby nie było to możliwe  i ustanowił jedną stawkę w Strefach Płatnego Parkowania w całym kraju. Eksperci twierdzą, że to błąd, ponieważ cena nie powinna być taka sama w dużym mieście i małej miejscowości, w ścisłym centrum i na obrzeżach strefy. Poza tym jest za niska. Czy rzeczywiście?

technology 785742 640W samej tylko Warszawie jest już 14 parkingów P+R, zapewniających łącznie 4 218 miejsc dla samochodów i 652 dla rowerów. Jednak Warszawa wciąż się rozwija, sieć komunikacyjna rozrasta się, a do stolicy i po stolicy podróżuje coraz więcej osób. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na nowe miejsca parkingowe rośnie.