Mobilność

headBudowa inteligentnego miasta, bezpieczeństwo systemów, transport, przestrzeń miejska, płatności, polityka społeczna i finansowanie inwestycji. O tym wszystkim 15 i 16 marca będą rozmawiać uczestnicy III edycji Smart City Forum w Warszawie.

edroga102Przez ostatnie pięć lat najbardziej wzrosła liczba aut wjeżdżających do Wrocławia z kierunku południowego i wschodniego. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że w tych latach oddano kierowcom Autostradową Obwodnicę Wrocławia i S8. W tym czasie miasto wydało najwięcej na inwestycje transportowe.

edroga127Ponad 3 lata potrwają prace przy budowie trzech stacji i tuneli II linii metra w Warszawie. 11 marca została podpisana umowa z wykonawcą odcinka północno-wschodniego, włoską firmą Astaldi. Kwota kontraktu wynosi ponad miliard złotych.

pap rowerownia15 marca na terenie Instytutu Lotnictwa nastąpi oficjalne otwarcie największej w Polsce firmowej rowerowni. Korzystać z niej będą inżynierowie i naukowcy pracujący na terenie Instytutu Lotnictwa.

image008Trasa łącząca Południe Gdańska z Wrzeszczem pobiegnie przez Piecki-Migowo ulicami Jaśkowa Dolina i Wileńska do ul. Sobieskiego. Następnie albo skręci w ulicę Smoluchowskiego, albo pobiegnie wzdłuż ul. Sobieskiego w kierunku ul. Bohaterów Getta Warszawskiego, gdzie włączy się w aleję Grunwaldzką. W gdańskim magistracie zaprezentowano trzy warianty trasy, które – ze względu na analizy wielokryterialne – są najkorzystniejsze.

edroga0768 marca odbyła się w Warszawie 9 konferencja Road Safety organizowana przez ASECAP - Europejskie Stowarzyszenie Koncesjonariuszy i Operatorów Płatnych Autostrad. Kluczowym tematem konferencji było omówienie warunków do realizacji celu jakim jest tzw. „wizja zerowa”, czyli zredukowanie do zera liczby śmiertelnych wypadków na drogach europejskich. Wiele uwagi w trakcie wydarzenia poświęcono również wyzwaniom związanym z popularyzacją inteligentnych systemów w nowoczesnych samochodach. Podczas konferencji ogłoszono powołanie forum Polskie Autostrady Koncesyjne (PAK), zrzeszającego koncesjonariuszy polskich autostrad płatnych.