Mobilność

edroga958Zmniejszył się udział kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 20 km/h - wynika z kolejnego ogólnokrajowego badania prędkości pojazdów w 2015 r., przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Porównując jednak wyniki z poprzednią sesją, zaobserwowano wzrost przekroczeń prędkości dla wszystkich kategorii dróg dla obszaru zabudowanego i poza nim, z wyjątkiem dróg wojewódzkich znajdujących się poza obszarem zabudowanym.

edroga235Niedawno zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-23 września). Natomiast do 1 listopada władze europejskich miast mogą startować w konkursie o nagrodę za najskuteczniejsze działania w celu promowania zrównoważonej mobilności, które odbyły się w ramach ETZT i Dnia bez Samochodu. Nagroda jest wyróżnieniem za najlepsze w edukowaniu społeczności na temat zrównoważonej mobilności oraz rozwiązań dotyczących zrównoważonego transportu miejskiego. Zwycięskie miasto wybrane zostaje przez grono niezależnych ekspertów ds. transportu, którzy oceniają wszystkie wnioski. Laureat ma szansę stworzyć kilkuminutowy film promocyjny o swoich osiągnięciach. Dodatkowo, wraz z innymi finalistami konkursu, będzie promowane jako przykład dobrych praktyk.

1 DSC 8279W dniach 23-24 września 2015 roku w Hotelu Westin w Warszawie odbyło się II Smart City Forum – największa w Polsce inicjatywa poświęcona inteligentnym miastom. W konferencji uczestniczyło ponad 600 gości, w tym prezydenci polskich miast, liczni przedstawiciele urzędów marszałkowskich, administracji lokalnej i biznesu.

edroga052Być może 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy, które mają wprowadzić zasadę, że pieszy ma pierwszeństwo nie tylko gdy już znajduje się na pasach, ale także, gdy zbliża się do przejścia lub oczekuje przed nim na możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni.

edroga236Województwo Śląskie stawia na turystykę rowerową i jednym z elementów strategii w tym zakresie ma być powrót do realizacji koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej.

image01422 września kierowcy samochodów mogli za darmo podróżować w Krakowie komunikacją miejską, jednak nie tylko to ma ich przekonać do transportu zbiorowego. - Najważniejszą promocją komunikacji miejskiej są same inwestycje, a szczególnie rozbudowa linii tramwajowych – podkreśla Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa.