Mobilność

edroga138Od 31 marca 2018 roku system eCall, czyli urządzenia do automatycznego wezwania służb ratowniczych do wypadków samochodowych, będzie na wyposażeniu wszystkich nowych samochodów osobowych i dostawczych. Nowe przepisy, które 28 kwietnia uchwalił Parlament Europejski, mają zmniejszyć liczbę śmiertelnych ofiar wypadków o 10 proc, czyli około 2,5 tys. osób rocznie.

edroga993Od czerwca nowi pasażerowie komunikacji miejskiej w Bydgoszczy będą mogli podróżować za pół ceny, dzięki wprowadzeniu promocyjnego "biletu nowego pasażera".

logo kokonat 2015W dniach 22-23 kwietnia odbywa się w Krakowie KoKoNaT, czyli Konferencja Kół Naukowych Transportu. To doskonała okazja dla studentów wiodących uczelni w Polsce do zaprezentowania wyników swoich pierwszych prac badawczych. W tym roku do Politechniki Krakowskiej zjechali żacy m.in. z Warszawy, Gdańska i Wrocławia. Ich entuzjazm i zaangażowanie w sprawy transportu świadczą o tym, jak istotne jest poznawanie mechanizmów nim rządzących. Rozwiązywanie problemów transportowych to przede wszystkim oszczędzanie czasu i poprawianie komfortu podróżujących, co dotyczy praktycznie każdego z nas.

W pierwszym odcinku artykułupeugeot 1 przedstawiliśmy krótki rys historyczny tego kultowego modelu. Teraz czas na konkrety dla kupujących.

Czego szukamy i co możemy znaleźć

Siadając do komputera i zabierając się za przeglądanie portali ogłoszeniowych przed rozpoczęciem poszukiwania Peugeota 205 trzeba zadać sobie kilka pytań. Podstawowa kwestia: „jakim budżetem dysponuję?”. Rozrzut cenowy jest tu jeszcze większy niż w przypadku Mercedesa W201. 205 kupimy już za 600 PLN, a najdroższe wersje – wspomniane T16 – dochodzą na aukcjach do 800 tys. PLN. Kolejne pytania – „jaka wersja nas interesuje?” i „w jakim stanie?”.

edroga957W 2014 roku, na zlecenie Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, w 86 punktach pomiarowych przeprowadzono badania mające na celu zebranie danych o kierowcach, którzy  podczas jazdy korzystają z telefonów komórkowych.

peugeot 1Odcinek pierwszy. Mały lew z dużym pazurem, czyli historia modelu

Peugeot 205 GTI (1,9) – wersja, która ugruntowała pozycję modelu i zapisała się w sercach fanów. Widoczne poszerzenia nadwozia, czerwone wstawki, dokładka zderzaka z halogenami i felgi Speedline SL299.