Mobilność

edroga235Niedawno zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-23 września). Natomiast do 1 listopada władze europejskich miast mogą startować w konkursie o nagrodę za najskuteczniejsze działania w celu promowania zrównoważonej mobilności, które odbyły się w ramach ETZT i Dnia bez Samochodu. Nagroda jest wyróżnieniem za najlepsze w edukowaniu społeczności na temat zrównoważonej mobilności oraz rozwiązań dotyczących zrównoważonego transportu miejskiego. Zwycięskie miasto wybrane zostaje przez grono niezależnych ekspertów ds. transportu, którzy oceniają wszystkie wnioski. Laureat ma szansę stworzyć kilkuminutowy film promocyjny o swoich osiągnięciach. Dodatkowo, wraz z innymi finalistami konkursu, będzie promowane jako przykład dobrych praktyk.

1 DSC 8279W dniach 23-24 września 2015 roku w Hotelu Westin w Warszawie odbyło się II Smart City Forum – największa w Polsce inicjatywa poświęcona inteligentnym miastom. W konferencji uczestniczyło ponad 600 gości, w tym prezydenci polskich miast, liczni przedstawiciele urzędów marszałkowskich, administracji lokalnej i biznesu.

edroga052Być może 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy, które mają wprowadzić zasadę, że pieszy ma pierwszeństwo nie tylko gdy już znajduje się na pasach, ale także, gdy zbliża się do przejścia lub oczekuje przed nim na możliwość bezpiecznego przekroczenia jezdni.

edroga236Województwo Śląskie stawia na turystykę rowerową i jednym z elementów strategii w tym zakresie ma być powrót do realizacji koncepcji Wiślanej Trasy Rowerowej.

image01422 września kierowcy samochodów mogli za darmo podróżować w Krakowie komunikacją miejską, jednak nie tylko to ma ich przekonać do transportu zbiorowego. - Najważniejszą promocją komunikacji miejskiej są same inwestycje, a szczególnie rozbudowa linii tramwajowych – podkreśla Tadeusz Trzmiel, zastępca prezydenta Krakowa.

edroga959Goodyear zapytał przedstawicieli pokolenia Milenium, czyli obecnych 18 - 30 latków, o ich wizję motoryzacji za 10 lat. Młodzi Europejczycy twardo stąpają po ziemi. 55,7% z nich uważa, że kluczowym wyzwaniem stojącym przed motoryzacją w najbliższej dekadzie będzie wprowadzenie na rynek przystępnego cenowo samochodu, wyposażonego w najnowsze technologie.