Mobilność

poznanPrezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zmienił zasady parkowania na dziedzińcu Urzędu Miasta przy pl. Kolegiackim. Oznacza to, że z placu zniknęły samochody. Mieszkańcy Poznania zgłaszają pomysły, jak zagospodarować uwolnioną przestrzeń. Między innymi chcą, by były tam ławki, zieleń i fontanny oraz okazjonalne ekspozycje.

edroga075Od 1 marca obowiązywać będą nowe stawki opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków. Podwyżka, która w zależności od kategorii pojazdu wyniesie od 0,50 do 2 zł, uzgodniona została z Generalną Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

image012Dochody w wysokości ponad 4 mld zł i o 73 tys. zł wyższe wydatki przewiduje budżet Krakowa na 2015 rok.Wydatki na inwestycje zwiększono, w porównaniu z projektem, o około 55 mln zł.

edroga559Na kujawsko-pomorskich drogach wojewódzkich trwa budowa elektronicznego systemu ewidencji. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy realizuje inwestycję dzięki środkom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Budowa nowego systemu kosztuje 10 mln złotych.

edroga617Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz Sekretariat Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wydały publikację "Ochrona pieszych: podręcznik dla organizatorów ruchu pieszego".

foto: Linda GastUszkodzenia pojazdów ujawniające się na trasie bądź uniemożliwiające w ogóle jego uruchomienie coraz częściej okazują się skutkiem działania małych gryzoni i drapieżników. Z reguły ich aktywność przypada na porę nocy, a więc kiedy śpimy, a pojazdy stoją w garażach czy na parkingach. Wówczas podchodzą z lasów, zagajników i pól. Na Zachodzie Europy co czwarta zgłaszana ubezpieczycielom szkoda jest właśnie skutkiem aktywności tych niewielkich gości.