Mobilność

edroga564Od rana w Krakowie sypie śnieg z deszczem oraz śnieg. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na drogach może być ślisko.MPO Kraków apeluje do kierowców o zachowanie bezpiecznej prędkości i ostrożności zwłaszcza na mostach i wiaduktach.

edroga565Mobilność miejska i korzystanie z rowerów były głównymi tematami nieformalnego spotkania ministrów transportu w Luksemburgu. Ministrowie przyjęli deklarację dotyczącą rowerów jako środka transportu przyjaznego środowisku.

IMG 0360Podobnie jak w poprzednich latach, w 20140 roku poprawiło się bezpieczeństwo na drogach w Polsce. W porównaniu z 2013 r. o około 0,5 proc. spadła liczba wypadków z udziałem pieszych oraz nietrzeźwych. Jednak Polska nadal zajmuje niskie miejsce w rankingu bezpieczeństwa na drogach państw Unii Europejskiej.

kostki zdiz 187 2Ulica Straganiarska w Gdańsku stała się, po fragmentach ulic Piwnej i Ogarnej, całodobowym deptakiem pieszym. Dobrze chronionym deptakiem pieszym, bo Gdańsk zmienił zabezpieczenia chroniące te ulice przez wjazdem pojazdów.

image010Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zwiększyło dofinansowanie dla bydgoskiej linii tramwajowej do Fordonu. Dzięki temu Bydgoszcz zaoszczędzi około 70 mln zł. Gotowy jest też pierwszy z dwunastu nowoczesnych tramwajów Swing do obsługi nowego torowiska.

edroga163Na początku idea smart city oznaczała po prostu wykorzystanie nowoczesnych technologii do uzyskania większej efektywności w zarządzaniu miastem. Efektywność była tak ważna, że potrzeby mieszkańców schodziły na drugi plan. Później skupiono się głównie na jakości życia. Obecnie uważa się, że to mieszkańcy mają kreować sposób, w jaki rozwijają się ich miasta.