Mobilność

edroga1001Przedstawiciele 130 krajów podpisali w Brazylii deklarację zawierającą spis działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Kraje członkowskie ONZ potwierdziły założone cele redukcji ofiar śmiertelnych wypadków drogowych o 50 proc. do 2020 roku.

edroga964Pobieranie opłat za parkowanie nigdy nie zaistniałoby w polskich miastach, gdyby nie zmuszały do tego okoliczności. Samochodów jest za dużo, a miejsc parkingowych za mało. W warunkach rynkowych powodowałoby to ciągłe podnoszenie opłat, ale ustawodawca zadbał o to, aby nie było to możliwe  i ustanowił jedną stawkę w Strefach Płatnego Parkowania w całym kraju. Eksperci twierdzą, że to błąd, ponieważ cena nie powinna być taka sama w dużym mieście i małej miejscowości, w ścisłym centrum i na obrzeżach strefy. Poza tym jest za niska. Czy rzeczywiście?

technology 785742 640W samej tylko Warszawie jest już 14 parkingów P+R, zapewniających łącznie 4 218 miejsc dla samochodów i 652 dla rowerów. Jednak Warszawa wciąż się rozwija, sieć komunikacyjna rozrasta się, a do stolicy i po stolicy podróżuje coraz więcej osób. To wszystko sprawia, że zapotrzebowanie na nowe miejsca parkingowe rośnie.

edroga564Zima zbliża się wielkimi krokami. To czas, w którym powinniśmy szczególnie pamiętać o naszym codziennym bezpieczeństwie na drodze. Okres zimowy sprzyja zagrożeniom związanym z występowaniem niskich temperatur, opadów śniegu i oblodzeń.

edroga367Komisja Europejska opublikowała drugie wydanie tzw. tabeli wyników UE w dziedzinie transportu, która porównuje postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych. Polska plasuje się niestety na przedostatnim miejscu, wyprzedzając jedynie Rumunię.

autobus warszawaDuże polskie miasta nie oszczędzają na komunikacji zbiorowej. Najważniejszym elementem stołecznego budżetu w przyszłym roku będzie zakup usług transportowych. W zajezdni już pojawiło się siedem autobusów z panelami fotowoltaicznymi, a docelowo będzie ich 80. Z kolei w Krakowie w ciągu dwóch lat pojawi się ponad 100 nowych, ekologicznych autobusów.