Mobilność

Co roku we wrześniu obchodzony jest Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Każdy z nich skupia się na konkretnym temacie. Były już hasła: „Czyste powietrze - czas na Twój ruch”, „Zostań Ekojeźdźcem! Oszczędź na paliwie 1000 zł rocznie!”,  „Nie warto zamykać się w samochodzie - wybierz wygodną alternatywę!”,  „Mądry transport – lepsze życie” czy „Popraw klimat swojego miasta”. W tym roku motto brzmi: „Nasze ulice, nasz wybór”.

Z europejskiego kosmodromu w Kourou (Gujana Francuska) 22 sierpnia br. wystrzelono rakietę z dwiema satelitami systemu nawigacji Galileo. To kolejne urządzenia tego projektu. Obecnie jest już ich sześć. Docelowo Komisja Europejska przewiduje funkcjonowanie w sieci Galileo trzydziestu satelit, w tym sześciu zapasowych. Ich pełne rozmieszczenie na orbicie ziemskiej ma nastąpić jeszcze przed końcem tej dekady lat. Nasz kontynent będzie więc miał zapewniony autonomiczny dostęp do przestrzeni kosmicznej, a z usług bazujących na europejskich satelitach skorzystamy już na przełomie 2014 i 2015 roku.

Podobnie jak wiele innych europejskich miast, Amsterdam boryka się z poważnymi problemami parkingowymi. Mieszkańcy centrum miasta spędzają średnio 12 minut szukając miejsca do zaparkowania. Aby rozwiązać ten problem, opracowano nowy plan parkingowy (Pakeerplan Amsterdam), który ma ograniczyć czas poszukiwania wolnego miejsca i tym samym przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.

Zakończyła się akcja edukacyjno-informacyjna „Zmierz się z prędkością”, prowadzona na zlecenie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju - Sekretariatu Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Pozostaje zaledwie kilka minut do odprawy na lotnisku czy do odjazdu pociągu, a tymczasem na parkingu jest ciasno i cenne sekundy upływają na „polowaniu” wolnego miejsca postojowego. Ten problem będzie można rozwiązać. Coraz bliżej spełnienia jawi się wizja, kiedy kierowca wysiądzie z auta przed halą odpraw czy dworcem, a następnie „kliknięciem” na smartfonie poleci mu wykonanie manewru parkowania. Podobnie wyda mu komendę kiedy powróci. Przywołany samochód sam podjedzie na miejsce odebrania swojego właściciela. Naukowcy z Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii pracują nad automatycznym systemem parkowania. W opracowanie tego systemu UE inwestuje 5,6 mln euro.

W 2013 roku na drogach w całej Unii Europejskiej zginęło ponad 26 tysięcy osób, a prawie 200 tysięcy zostało poważnie rannych. Niestety liczba poważnych urazów nie spada w tym samym tempie co liczba zgonów. Według analiz Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu (ETSC), Słowacja poczyniła największe postępy w ograniczaniu liczby ofiar wypadków drogowych. Dane za lata 2010-2013 wskazują, że w tym kraju liczba zgonów użytkowników dróg spadła aż o 37 proc.