Mobilność

edroga1008Systemy zarządzania ruchem generalnie ułatwiają przemieszczanie się po ulicach i nazywamy je inteligentnymi systemami transportowymi. Dzięki nim rzadziej stoimy w korkach, wiemy jaką trasę lepiej wybrać, z jaką prędkością opłaca się jechać, dostajemy informacje o robotach drogowych, widzimy kiedy przyjedzie autobus itd. Niedawno w naszym portalu pisaliśmy o systemach sterowania sygnalizacją świetlną i korzyściach jakich przysparzają. Ale nie zawsze myślimy o tym, że inteligentne systemy transportowe są częścią większej całości i wpasowują się w system jakim jest miasto. A najlepiej działają wtedy, kiedy jest to inteligentne miasto. Takie jak miasta przedstawione podczas Smart City Forum, które odbywa się w Warszawie 18 i 19 lutego tego roku.

edroga138Polacy coraz częściej zapinają pasy bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Z każdym rokiem w fotelikach podróżuje też coraz więcej dzieci, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

edroga95711 lutego został ogłoszony dniem numeru alarmowego 112. Jest świętowany w Europie od 2009 roku. Obchodom towarzyszą imprezy promujące numer alarmowy w państwach unijnych.

image011Średnio o dwa kilometry na godzinę przyśpieszyły tramwaje we Wrocławiu. Jest to efekt działań jakie zostały przeprowadzone w mieście. Jak twierdzą urzędnicy, będzie jeszcze lepiej.

ministerstwo9 lutego funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju obejmie Sławomir Żałobka.

edroga102Komisarz ds. transportu Violeta Bulc wręczyła 4 lutego nagrody za innowacje i pozytywny wpływ na bezpieczeństwo drogowe w Europie. Jednym z laureatów jest PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., która została wyróżniona za prowadzenie kampanii społecznej Bezpieczny przejazd - „Zatrzymaj się i żyj!”.