Mobilność

foto: Linda GastUszkodzenia pojazdów ujawniające się na trasie bądź uniemożliwiające w ogóle jego uruchomienie coraz częściej okazują się skutkiem działania małych gryzoni i drapieżników. Z reguły ich aktywność przypada na porę nocy, a więc kiedy śpimy, a pojazdy stoją w garażach czy na parkingach. Wówczas podchodzą z lasów, zagajników i pól. Na Zachodzie Europy co czwarta zgłaszana ubezpieczycielom szkoda jest właśnie skutkiem aktywności tych niewielkich gości.

image010Prezydent Katowic Marcin Krupa ogłosił, do 2018 lub 2019 roku zostanie uruchomiony Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską. O dokładnym przebiegu trasy zadecydują mieszkańcy w konsultacjach społecznych.

edroga234Popularność budżetów obywatelskich w polskich miastach jest zróżnicowana. Podczas ostatniej edycji w 2014 roku w Toruniu oddano 27 tys. głosów, a np. w Łodzi aż 268 tys. Podobnie jest z liczbą projektów i przeznaczonymi na ich realizację kwotami – w Poznaniu było ich zaledwie 30 i 10 mln zł, w Toruniu 185 projektów i 6,5 mln zł, a w Łodzi 871 zadań i aż 40 mln zł na ich wykonanie.

edroga959Od września 2014 roku Bank Światowy pracuje nad kompleksowym raportem dotyczącym bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego opublikowała najważniejsze wstępne zalecenia, które mają poprawić system zarządzania brd w Polsce.

edroga139Niemiecka ustawa o płacy minimalnej wprowadziła od 1 stycznia br. minimalne wynagrodzenie w wysokości 8,50 euro brutto za godzinę we wszystkich obszarach gospodarki narodowej.

edroga151W bydgoskim budżecie na 2015 rok kluczowe miejsce zajęły inwestycje. Powstaną m.in nowoczesne arterie komunikacyjne oraz pojawią się klimatyzowane autobusy i tramwaje.