Mobilność

edroga959Goodyear zapytał przedstawicieli pokolenia Milenium, czyli obecnych 18 - 30 latków, o ich wizję motoryzacji za 10 lat. Młodzi Europejczycy twardo stąpają po ziemi. 55,7% z nich uważa, że kluczowym wyzwaniem stojącym przed motoryzacją w najbliższej dekadzie będzie wprowadzenie na rynek przystępnego cenowo samochodu, wyposażonego w najnowsze technologie.

edroga1011Warszawskie Badanie Ruchu 2015 zakończyło się 27 czerwca. Przez ten czas zebrane zostały informacje o sposobach podróżowania po mieście warszawiaków, a także dane o ruchu pojazdów. W ciągu trzech miesięcy ankieterzy przepytali 17 tys. osób.

lublinPo roku od uruchomienia system rowerów miejskich w Lublinie może pochwalić się blisko 40 tysiącami użytkowników i ponad pół milionem wypożyczeń. Polska Agencja Przedsiębiorczości przyznała też MPK Lublin I miejsce w ogólnopolskim rankingu przedsiębiorstw komunikacji miejskiej.

image00522 września to ostatni dzień Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu i jednocześnie Dzień bez Samochodu. Z transportu publicznego można w większości miast korzystać za darmo, jeśli posiada się dowód rejestracyjny samochodu. W niektórych miastach (np. w Krakowie czy Grudziądzu) wraz z właścicielem pojazdu bezpłatnie mogą pojechać jego potencjalni pasażerowie, w liczbie odpowiadającej miejscom siedzącym w samochodzie.

ETZTW całej Europie trwa właśnie Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

edroga614Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powołał zespół doradczy, którego zadaniem będzie rekomendowanie rozwiązań z zakresu mobilności i transportu, które zapewnią przyjazną dla mieszkańców przestrzeń publiczną.