Mobilność

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym, przedłożony przez ministra infrastruktury i rozwoju.

Jeśli zapytalibyśmy na ulicy przypadkowe osoby o to, z czym kojarzą im się klasyczne samochody, odpowiedzi byłyby różne. Na pewno przewijałyby się w nich powszechnie znane ikony motoryzacji światowej, jak Jaguar E-Type, czy Ford Model T i „ten Mercedes z podnoszonymi do góry drzwiami”, poprzez trochę mniej oczywiste typu Porsche 356, nowsze jak Ferrari F40, czy może nawet nieco starszy, ale ciągle popularny Mercedes W123 Beczka. Na pewno byłyby wymieniane także polskie perełki, na które wielu spogląda z patriotyczną łezką – Syrena – Królowa Dróg (i Poboczy), Kaszlak 126p i cała rodzina innych wyrobów FSO, jak Warszawa i FSO 1500. Zdaniem wielu ich 100% polskość jest dyskusyjna, ale to już inny temat.

Od dziś (12 stycznia) obowiązują zmienione stawki na odcinku autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin.

To był dobry rok dla hoteli. Polskę odwiedziło 15,8 mln turystów, którzy co najmniej jedną noc spędzili w hotelu – wynika ze wstępnych szacunków Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego. Ich liczba stale rośnie, podobnie jak liczba turystów, którzy tylko przejeżdżają przez Polskę, nie korzystając z noclegów. Ich liczbę IGHP szacuje na 60-70 mln. Coraz więcej osób korzysta z pokojów hotelowych z racji różnego typu eventów, seminariów i konferencji.

„Kierujący pojazdem marki X nie dostosował prędkości pojazdu do warunków na drodze i wpadł w poślizg…” – takie policyjne i medialne doniesienia nie są teraz rzadkością. Zła widoczność i śliska nawierzchnia, a do tego brak rozwagi kierującego, a często też brawura, skutkują wypadnięciem z drogi… I oby tylko. Tymczasem zima ma swoją specyfikę nakazującą raczej powstrzymać wodze ułańskiej fantazji i zachować rozsądek. Istotna jest również zapobiegliwość polegająca na przewidywaniu zjawisk pogodowych i ewentualnych groźnych sytuacji drogowych.

Prawie 118 mln zł dofinansowania z Funduszu Spójności otrzyma PKP PLK na poprawę bezpieczeństwa ruchu w obrębie wybranych przejazdów kolejowych.