Mobilność

IMG 0360Podobnie jak w poprzednich latach, w 20140 roku poprawiło się bezpieczeństwo na drogach w Polsce. W porównaniu z 2013 r. o około 0,5 proc. spadła liczba wypadków z udziałem pieszych oraz nietrzeźwych. Jednak Polska nadal zajmuje niskie miejsce w rankingu bezpieczeństwa na drogach państw Unii Europejskiej.

kostki zdiz 187 2Ulica Straganiarska w Gdańsku stała się, po fragmentach ulic Piwnej i Ogarnej, całodobowym deptakiem pieszym. Dobrze chronionym deptakiem pieszym, bo Gdańsk zmienił zabezpieczenia chroniące te ulice przez wjazdem pojazdów.

image010Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zwiększyło dofinansowanie dla bydgoskiej linii tramwajowej do Fordonu. Dzięki temu Bydgoszcz zaoszczędzi około 70 mln zł. Gotowy jest też pierwszy z dwunastu nowoczesnych tramwajów Swing do obsługi nowego torowiska.

edroga163Na początku idea smart city oznaczała po prostu wykorzystanie nowoczesnych technologii do uzyskania większej efektywności w zarządzaniu miastem. Efektywność była tak ważna, że potrzeby mieszkańców schodziły na drugi plan. Później skupiono się głównie na jakości życia. Obecnie uważa się, że to mieszkańcy mają kreować sposób, w jaki rozwijają się ich miasta.

edroga958Zmniejszył się udział kierujących przekraczających dopuszczalną prędkość na obszarze zabudowanym o więcej niż 20 km/h - wynika z kolejnego ogólnokrajowego badania prędkości pojazdów w 2015 r., przeprowadzonego na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Porównując jednak wyniki z poprzednią sesją, zaobserwowano wzrost przekroczeń prędkości dla wszystkich kategorii dróg dla obszaru zabudowanego i poza nim, z wyjątkiem dróg wojewódzkich znajdujących się poza obszarem zabudowanym.

edroga235Niedawno zakończył się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-23 września). Natomiast do 1 listopada władze europejskich miast mogą startować w konkursie o nagrodę za najskuteczniejsze działania w celu promowania zrównoważonej mobilności, które odbyły się w ramach ETZT i Dnia bez Samochodu. Nagroda jest wyróżnieniem za najlepsze w edukowaniu społeczności na temat zrównoważonej mobilności oraz rozwiązań dotyczących zrównoważonego transportu miejskiego. Zwycięskie miasto wybrane zostaje przez grono niezależnych ekspertów ds. transportu, którzy oceniają wszystkie wnioski. Laureat ma szansę stworzyć kilkuminutowy film promocyjny o swoich osiągnięciach. Dodatkowo, wraz z innymi finalistami konkursu, będzie promowane jako przykład dobrych praktyk.