Mobilność

dom parkŚwiatowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na drogach ginie corocznie ponad 186 tys. dzieci. Codziennie setki z nich doznają obrażeń, często bardzo ciężkich. Te traumatyczne wydarzenia są źródłem ogromnego cierpienia, rozpaczy i przyczyną kłopotów ekonomicznych, z którymi borykają się rodziny i przyjaciele ofiar wypadków.

edroga102Jeździmy w coraz nowocześniejszych i bezpieczniejszych samochodach, a mimo to wypadki drogowe wciąż się zdarzają. Ostatni unijny raport na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym nie pozostawia wątpliwości: liczba wypadków się zmniejsza, ale za mało w stosunku do założonego celu. Tylko w 2014 roku na europejskich drogach zginęło ponad 25 tysięcy osób. Kilka razy więcej uległo ciężkim obrażeniom.

edroga266Rząd upoważnił ministra infrastruktury i rozwoju do prowadzenia negocjacji z Komisją Europejską, zatwierdzania planów pracy oraz ich zmian dla przebiegających przez Polskę korytarzy sieci bazowej TEN-T Bałtyk-Adriatyk oraz Morze Północne-Bałtyk.

edroga154W 2014 roku w wypadkach drogowych we wszystkich krajach Unii Europejskiej zginęło łącznie 25 700 osób. To zdecydowanie za dużo w stosunku do założonego celu strategicznego, jakim jest obniżenie o połowę liczby śmiertelnych ofiar wypadków drogowych od 2010 do 2020 r. Konieczne jest podjęcie dodatkowych działań, m.in. w kwestii minimalnych wymogów dotyczących badań technicznych pojazdów oraz w sprawie harmonizacji norm technicznych.

dom cienOd 4 maja trwa Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ogłoszony przez ONZ. To już trzecia edycja tego wydarzenia, tym razem poświęcona bezpieczeństwu dzieci. Jego celem jest zwiększenie świadomości, szczególnie wśród najmłodszych, na temat możliwości uniknięcia wypadków drogowych oraz zachęcenie do odpowiedzialnych zachowań np. stosowania kasków ochronnych, zapinania pasów bezpieczeństwa czy noszenia elementów odblaskowych po zmroku.

dom mat lemaOd 4 do 10 maja 2015 roku obchodzimy Trzeci Światowy Tydzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Tym razem głównym tematem jest bezpieczeństwo dzieci na drogach, zwłaszcza w krajach rozwijających się, gdzie ginie ich trzy razy więcej niż w krajach rozwiniętych. Celem jest edukacja najmłodszych uczestników ruchu na temat bezpiecznych zachowań oraz wpływ na decydentów, którzy mogą to bezpieczeństwo poprawiać.