Mobilność

Przyszłość mobilności w EuropieKomisja Europejska naciska na przyspieszenie rozwoju i wprowadzania na rynek nowych technologii w branży transportowej. 18 września rozpoczęto prace, których celem jest koordynacja badań naukowych i innowacji w transporcie.

- Transport ma zasadnicze znaczenie dla europejskiej gospodarki – powiedział wiceprzewodniczący KE Siim Kallas. – Jeśli nie będziemy więcej inwestować w badania i innowacje, może mieć to poważne konsekwencje dla ogólnej konkurencyjności gospodarki UE. Inicjatywa, którą rozpoczynamy ma pomóc w osiągnięciu naszych celów w zakresie mobilności i ma mieć pozytywny wpływ na wzrost gospodarczy i zatrudnienie w Europie.

Jednym autem nie tylko podczas EUROZ obserwacji wolontariuszy wynika, że w 90 proc. pojazdów osobowych, poruszających się po Gdańsku w dni meczowe, przemieszczała się tylko jedna osoba. Jednym ze sposobów  zapobiegania tworzeniu się korków są wspólne podróże. Od września 2011 r. Urząd Miejski w Gdańsku uczestniczy w propagowaniu  idei carpoolingu, czyli przejazdów okazyjnych praktykowanych z powodzeniem w Stanach Zjednoczonych i w wielu miastach europejskich.

Akcja pod hasłem „Jednym autem” zachęca do zapełniania pustych miejsc w samochodach. Dzięki specjalnemu serwisowi www.jednymautem.pl, z którego korzystają mieszkańcy i turyści można bezpłatnie nawiązać kontakt z osobą, która dysponuje wolnym miejscem w samochodzie i jedzie w tym samym kierunku.

Jedziemy na meczInformacje - nie tylko dla zmotoryzowanych kibiców - o sytuacji na drogach rekomendowanych przez GDDKiA, można wysłuchać po wejściu na stronę internetową tej instytucji.

Czy się zmienia się na trasach na EURO?  O tym czy i gdzie i jakie są utrudnienia na trasach wybranych dla kibiców Mistrzostw w piłce nożnej GDDKiA informuje codziennie,  m.in. poprzez komunikaty odczytywane przez  redaktora Aleksandra Żyznego. Raporty dźwiękowe z aktualną sytuacją na drogach rekomendowanych dla kibiców są umieszczane dwa razy dziennie w serwisie GDDKiA przygotowanym specjalnie na czas trwania Mistrzostw.

Ulotka dla kierowców na EURO 2012Jak szybko i sprawnie dojechać do miast, w których będą odbywały się mecze, rady i informacje - w czterech językach - na temat przepisów ruchu drogowego dla tych, którzy będą chcieli przyjechać na EURO 2012 samochodem – te i wiele innych cennych wskazówek znajduje się w ulotce przygotowanej przez BRD KGP, GDDKiA, Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Krajową Radę BRD. Policjanci otrzymali 100 tysięcy takich ulotek, które trafią do kierowców.

Wrocław: zmiany w organizacji ruchu na EURO 2012We Wrocławiu przez cały okres turnieju Euro 2012, tj. od 8 czerwca do 1 lipca, będzie obowiązywał zakaz parkowania na wyłącznie 6 ulicach w ścisłym centrum miasta: Kurzy Targ, Wita Stwosza: strona południowa od Łaciarskiej w kierunku Piaskowej (z wyłączeniem koperty hotelu), Kiełbaśnicza: strona wschodnia od św. Mikołaja w kierunku Grodzkiej,  Ruska: od Kiełbaśniczej do Kazimierza (postój taxi funkcjonuje), Plac Solny i Gepperta.

W dni meczowe 8, 12 i 16 zmieniona będzie wyłącznie organizacja ruchu: przy Alei Śląskiej, na ciągu ulic Kazimierza Wielkiego, św. Mikołaja, Legnickiej, Lotniczej do ul. Górniczej oraz w ścisłym centrum na obszarze ograniczonym ulicami Kazimierza Wielkiego, Grodzka, Piaskowa.

Ułatwienia w przewozach drogowych osób Polska - Białoruś podczas EURO 2012Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej RP oraz Ministerstwo Transportu i Komunikacji Republiki Białoruś uzgodniły uproszczenie zasad wykonywania przewozów drogowych osób przez przewoźników polskich i białoruskich w związku z organizacją na terytorium Polski turnieju finałowego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.