Mobilność

Mazowsze: zakaz przewozu materiałów niebezpiecznych podczas EURO 2012Rozporządzenie wojewody mazowieckiego zakazujące przewozu materiałów niebezpiecznych będzie obowiązywać w Warszawie i niektórych miejscowościach Mazowsza w czasie Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012. Na terenach objętych zakazem nie wolno transportować m.in. materiałów: zapalnych i samozapalnych, trujących, promieniotwórczych, żrących i innych, określonych w ustawie o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych. Za złamanie zakazu grozi grzywna.

Warszawa: pociągiem na lotnisko z centrum stolicy w 20 minutPKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otwierają połączenie kolejowe, które zapewni szybkie i sprawne  połączenie centrum Warszawy z Lotniskiem Chopina.

Trasa, na którą 1 czerwca wyruszyły pociągi dwóch przewoźników – warszawska Szybka Kolej Miejska i  Koleje Mazowieckie, będzie służyła nie tylko pasażerom odlatującym i przylatującym na lotnisko Chopina, ale  usprawni też codzienne podróże mieszkańców po Warszawie.

Poznań: zmiany w organizacji ruchu na czas budowy Strefy KibicaOd 1 do 8 czerwca 2012 r. na placu Wolności i Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu trwać będą prace związane z budową infrastruktury i wyposażaniem poznańskiej Strefy Kibica. W związku z tym obowiązywać będą zmienione zasady organizacji ruchu, takie same, jak podczas funkcjonowania Strefy Kibica, choć utrudnienia występować będą w mniejszym zakresie.

W dniach od 1 do 8 czerwca dojazd do mieszkań, biur oraz dostawy we wspomnianym obszarze mogą być realizowane bez ograniczeń czasowych (w czasie trwania EURO 2012 - wyłącznie w godzinach 6:00 - 12:00).

Oznakowanie kierunkowe oraz rekomendowane trasy na PodkarpaciuDo końca maja br. w wybranych lokalizacjach na drogach krajowych podkarpacia pojawiło się oznakowanie kierunkowe do miast – organizatorów EURO 2012. Znaki kierują na trasy rekomendowane prowadzące do Wrocławia, Poznania, Gdańska i Warszawy.

Znaki kierujące do wszystkich miast-gospodarzy pojawiły się w Radymnie oraz w Rzeszowie. W Nowej Dębie ustawiono znaki kierujące do Gdańska i Warszawy, natomiast w Pilźnie do Wrocławia i Poznania. W sumie ustawionych zostało 26 tablic.

Na czas EURO 2012 wracają kontrole na granicachPrzekraczanie granicy wewnętrznej UE będzie możliwe w wyznaczonych miejscach. Na Opolszczyźnie są to byłe drogowe i kolejowe przejścia graniczne, przejścia małego ruchu granicznego i przejścia na szlakach turystycznych. W każdym z nich należy liczyć się z możliwością kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w okresie od 4 czerwca do 1 lipca 2012 r. zostanie przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE z Republiką Czeską, a także z Republiką Słowacką, z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską oraz w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. Przywrócenie kontroli jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa, którego celem jest zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.  Wraz z przywróceniem kontroli zmienią się tymczasowo zasady przekraczania granicy wewnętrznej UE.

Dolny Śląsk: dodatkowe pociągi na Euro 2012Podczas zbliżającego się EURO 2012 na Dolny Śląsk przyjadą tysiące Czechów i Rosjan, dopingujących swoje drużyny. Podczas briefingu prasowego dolnośląski marszałek Rafał Jurkowlaniec poinformował o dodatkowych pociągach regionalnych, międzynarodowych i InterCity, które dowiozą kibiców do Wrocławia podczas mistrzostw w Polsce i na Ukrainie.