Mobilność

Poznań: zmiany w organizacji ruchu na czas budowy Strefy KibicaOd 1 do 8 czerwca 2012 r. na placu Wolności i Alejach Marcinkowskiego w Poznaniu trwać będą prace związane z budową infrastruktury i wyposażaniem poznańskiej Strefy Kibica. W związku z tym obowiązywać będą zmienione zasady organizacji ruchu, takie same, jak podczas funkcjonowania Strefy Kibica, choć utrudnienia występować będą w mniejszym zakresie.

W dniach od 1 do 8 czerwca dojazd do mieszkań, biur oraz dostawy we wspomnianym obszarze mogą być realizowane bez ograniczeń czasowych (w czasie trwania EURO 2012 - wyłącznie w godzinach 6:00 - 12:00).

Oznakowanie kierunkowe oraz rekomendowane trasy na PodkarpaciuDo końca maja br. w wybranych lokalizacjach na drogach krajowych podkarpacia pojawiło się oznakowanie kierunkowe do miast – organizatorów EURO 2012. Znaki kierują na trasy rekomendowane prowadzące do Wrocławia, Poznania, Gdańska i Warszawy.

Znaki kierujące do wszystkich miast-gospodarzy pojawiły się w Radymnie oraz w Rzeszowie. W Nowej Dębie ustawiono znaki kierujące do Gdańska i Warszawy, natomiast w Pilźnie do Wrocławia i Poznania. W sumie ustawionych zostało 26 tablic.

Na czas EURO 2012 wracają kontrole na granicachPrzekraczanie granicy wewnętrznej UE będzie możliwe w wyznaczonych miejscach. Na Opolszczyźnie są to byłe drogowe i kolejowe przejścia graniczne, przejścia małego ruchu granicznego i przejścia na szlakach turystycznych. W każdym z nich należy liczyć się z możliwością kontroli przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w okresie od 4 czerwca do 1 lipca 2012 r. zostanie przywrócona kontrola graniczna na granicy wewnętrznej UE z Republiką Czeską, a także z Republiką Słowacką, z Republiką Federalną Niemiec i z Republiką Litewską oraz w portach morskich i lotniczych stanowiących granicę wewnętrzną w rozumieniu kodeksu granicznego Schengen. Przywrócenie kontroli jest jednym z elementów systemu bezpieczeństwa, którego celem jest zagwarantowanie niezakłóconego przebiegu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012.  Wraz z przywróceniem kontroli zmienią się tymczasowo zasady przekraczania granicy wewnętrznej UE.

Dolny Śląsk: dodatkowe pociągi na Euro 2012Podczas zbliżającego się EURO 2012 na Dolny Śląsk przyjadą tysiące Czechów i Rosjan, dopingujących swoje drużyny. Podczas briefingu prasowego dolnośląski marszałek Rafał Jurkowlaniec poinformował o dodatkowych pociągach regionalnych, międzynarodowych i InterCity, które dowiozą kibiców do Wrocławia podczas mistrzostw w Polsce i na Ukrainie.

Specjalne tablice informacyjne z nazwami miast, w których odbędą się mecze mistrzostw Europy ustawione zostaną przy drogach krajowych rekomendowanych na EURO 2012 przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Kielcach.

Gdańska komunikacja miejska w trakcie EURO 2012W dni meczowe ok. 3-4 godziny przed meczem do momentu zakończenia akcji odwozowej kibiców po meczu, w Gdańsku będzie obowiązywała specjalna organizacja ruchu komunikacji tramwajowej w ciągu ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej. Tramwaje linii 4, 7, 8, 10 i 14 w obu kierunkach zostaną wycofane z ul. Jana z Kolna, ul. Marynarki Polskiej, ul. Klinicznej i zostaną skierowane na trasy objazdowe. Uruchomiona zostanie tymczasowa linia 94 obsługiwana wahadłowo taborem dwukierunkowym. Jej zadaniem będzie obsługa komunikacyjnej mieszkańców Letnicy w trakcie zamknięcia dla ruchu ulicy Marynarki Polskiej.