Mobilność

Warszawska komunikacja miejska podczas EURO 2012Od 7 czerwca, a więc dzień wcześniej przed rozpoczęciem Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, zacznie obowiązywać w Warszawie specjalna organizacja komunikacji miejskiej. Część zmian zostanie wprowadzona na czas trwania mistrzostw, czyli od 7 czerwca do 1 lipca. Pozostałe będą obowiązywały tylko podczas dni meczowych – 8, 12, 16, 21 i 28 czerwca.

Największe zmiany w komunikacji miejskiej w trakcie EURO 2012 nastąpią w 3 dzielnicach Warszawy – Śródmieściu, Pradze Południe oraz Pradze Północ. Saska Kępa objęta zostanie specjalną organizacją, przez co tylko samochody posiadające identyfikatory SK będą mogły wjeżdżać na jej teren.

Kolej gotowa na EURO, choć wciąż w remoncieDodatkowe połączenia, wydłużenie składów pociągów i wyznaczanie tras objazdowych - tak wyglądają przygotowania kolejarzy do zbliżających się mistrzostw Europy w piłce nożnej. Wiceminister transportu Andrzej Massel uważa, że kolej ma możliwości, by dobrze obsłużyć tłumy pasażerów-kibiców. Choć, jak podkreśla, do euforii jeszcze daleko.

- Wiadomo, że nasza kolej nie jest idealna. Trzeba patrzeć na to rozsądnie, ale biorąc pod uwagę możliwości, kolej jest w stanie wykonać bardzo dużą prace w czasie EURO - dodaje wiceminister.

Wiadomo, że przed mistrzostwami nie uda się zakończyć modernizacji żadnej linii kolejowej pomiędzy miastami gospodarzami. Na trasie Warszawa-Gdańsk remont torów, który miał być sztandarową inwestycją przed EURO, potrwa jeszcze co najmniej dwa lata.

Służba Celna informuje kibicówNa podkarpackich przejściach granicznych w Medyce, Korczowej i Krościenku stanęły nowe standy informacyjne. Podkarpacka Służba Celna przygotowała je z myślą o kibicach, którzy już niebawem wybiorą się na mecze na Ukrainę.

Na drogowych przejściach granicznych w Korczowej, Medyce i Krościenku Służba Celna ustawiła dodatkowe tablice zawierające informację o towarach, które podróżny może wwieźć na terytorium Unii Europejskiej bez deklarowania ich. Tablice w językach polskim i angielskim, zawierają również informację o towarach objętych całkowitym zakazem przywozu do Unii Europejskiej.

Z rekomendacją na EURO3000 nowych znaków stanie przed EURO 2012. Poinformują one m.in. o tym, jak dojechać do miast - gospodarzy mistrzostw. Znaki ustawiane są przez wszystkie oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg krajowych i Autostrad.

3000 nowych znaków drogowych na EURO 2012 zostanie ustawionych do końca maja. Znaki pomogą kierowcom i pieszym. W wybranych lokalizacjach na drogach krajowych jest już oznakowanie kierunkowe do miast - gospodarzy EURO 2012. Znaki ustawiane są na przejściach granicznych, drogach wylotowych oraz skrzyżowaniach sieci dróg krajowych. Będą kierowały na rekomendowane przez GDDKiA trasy prowadzące do Wrocławia, Poznania, Gdańska i Warszawy.

Infolinia w czterech językachOgólnopolska Infolinia Drogowa 19111 jest obsługiwana przez uproszczony pięciocyfrowy numer typu AUS (19111), kierujący wszystkie połączenia w sprawie informacji drogowej do PID w centrali GDDKiA, który na bieżąco zbiera informacje z oddziałów GDDKiA. Kierowcy mają do dyspozycji jeden, prosty numer obsługujący, zamiast dotychczasowych 16 regionalnych numerów do poszczególnych PID w oddziałach GDDKiA oraz 2 do PID w centrali GDDKiA. Nie muszą się zastanawiać, który oddział PID-u jest właściwy do udzielenia im informacji drogowej w obrębie ich aktualnej lokalizacji. Po zakończeniu turnieju ta Infolinia będzie nadal funkcjonowała.

Serwis drogowy na Euro 2012 - trasy rekomendowane i alternatywneJak sprawnie dotrzeć z zachodniej Polski na mecz do Warszawy? Czy na PGE Arena w Gdańsku jechać tradycyjnie 7- ką przez Olsztynek? Którą drogę  wybrać na podróż z centrum kraju do Wrocławia. Dla wszystkich, których czeka taka decyzja, przygotowano mapę tras rekomendowanych i alternatywnych. Przygotowano ją z myślą o kibicach wybierających samochody jako środek transportu na mecze Euro 2012.