Mobilność

Multiconsult Polska BIMNa przestrzeni lat projektanci w swojej pracy korzystali z różnych narzędzi. Pierwotnie były to papier i rapidografy, które pozwalały wprawdzie narysować rozwiązanie, lecz sama jego edycja była niemalże niemożliwa. I choć z pomocą inżynierom przyszły komputery, to wyzwań nie zabrakło. Newralgiczną kwestią w procesie projektowym jest np. zarządzanie informacją.

ZTMZarząd Transportu Miejskiego rozpoczął umieszczanie na przystankach komunikacji miejskiej naklejek z kodami QR. Po zbliżeniu do nich smartfona od razu wyświetli się strona internetowa z rozkładami jazdy wszystkich pojazdów dla danego przystanku.

Veturilo Warszawa 02b

Prezydent m.st. Warszawy apeluje do rządu o zniesienie zakazu korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Polska - inaczej niż kraje europejskie - wprowadziła ograniczenia w korzystaniu z publicznych jednośladów. Jednocześnie złagodzenie zakazów w przemieszczaniu się wpływa na wzrost liczby pasażerów komunikacji miejskiej.

Autobusy Dworzec Centralny 2016bW okresie epidemii w Warszawskim Transporcie Publicznym jest dużo mniej pasażerów – w autobusach to ok. 20 proc. podróżnych, w metrze – ok. 14 proc. W marcu sprzedanych zostało o ponad połowę biletów mniej niż w zeszłym roku w tym samym miesiącu. Ale już w okresie poświątecznym pasażerów zaczęło przybywać. 

bus 690508 1920W ramach działań profilaktycznych ze względu na zagrożenie koronawirusem, w pojazdach komunikacji miejskiej wielu miast obowiązuje szereg ograniczeń. M.in. zawieszone funkcjonowanie systemu ciepłego guzika, kierowcy i motorniczy nie sprzedają też biletów, w pojazdach mogą być też zagrodzone przednie pomosty.

Velo BalticaMalownicze, z widokiem na Bałtyk, w pobliżu wydm i przez piękne sosnowe lasy. Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie ogłosił przetarg na wykonanie blisko 8 km szlaku Velo Baltica. To IV etap inwestycji, który obejmie gminy Międzyzdroje, Dziwnów, Rewal i Trzebiatów, a prace mają się zakończyć w przyszłym roku.