Mobilność

bus 2069419 960 720Nie mają jak dojechać do pracy, urzędu, lekarza. W XXI wieku wykluczenie transportowe to wciąż poważny problem, szczególnie w środkowej części Pomorza Zachodniego. Budowanie dróg pomaga, ale nie wystarcza, bo brakuje publicznego środka transportu. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego rozpoczął prace nad systemowym rozwiązaniem, które może pomóc usprawnić siatkę połączeń i stworzyć usługę autobusu na żądanie, który dojedzie nawet do najmniejszej wsi.

ciezarowkaPorozumienia dotyczące redukcji emisji z transportu wymuszą na dostawcach aut ciężarowych poszukiwanie rozwiązań zeroemisyjnych. Kluczową technologią w transporcie ciężarowym mogą się okazać ogniwa wodorowe. Tankowanie tego pierwiastka trwa kilka minut, a na pełnym zbiorniku można pokonać nawet 700 kilometrów. Sam wodór można wytwarzać w wyniku elektrolizy wody. Proces ten może być zasilany nadwyżką produkcji energii z OZE.

edroga234Droga wojewódzka nr 240 łącząca m.in. Świecie, Tucholę i Chojnice staje się coraz bardziej przyjazna dla rowerzystów. Na wielu odcinkach funkcjonują nowe drogi rowerowe.

park 6092 960 720Samochody wyposażone w kamery będą wspierać piesze patrole kontrolujące opłaty parkingowe. Warszawscy drogowcy rozstrzygnęli właśnie przetarg na ich dostarczenie. Pozwoli to ograniczyć liczbę kierowców unikających opłat, dzięki czemu łatwiej będzie znaleźć wolne miejsce parkingowe.

20190703 090825Całą parą trwają przygotowania do uruchomienia nowego systemu roweru miejskiego w Toruniu - Torvelo. Na terenie Torunia zamontowano pierwsze stacje, gotowy jest profil na Facebooku i strona internetowa. Dotarła już także pierwsza partia rowerów, która jest przygotowywana do „wypuszczenia” na toruńskie ulice.

traffic signJak wynika z policyjnych statystyk, w ciągu ostatnich 4 lat o ok. 11% zmniejszyła się liczba ofiar śmiertelnych wypadków, do których doszło na polskich drogach. Jeśli jednak porównamy ostatnie lata, to w 2018 roku zginęło o ponad 9,5% mniej pieszych niż w 2017 roku, ale aż o 30% więcej rowerzystów. W ubiegłym roku piesi stanowili 28% wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków.