Mobilność

31038288 1 crop 300x168 d11b7eb1 CPO 1W wiedeńskiej dzielnicy Seestadt Aspern dwa bezzałogowe, elektryczne autobusy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, Wiener Linien, pomyślnie przeszły pierwszą próbną jazdę z pasażerami na pokładzie. Wiosną 2019 r. planowane jest uruchomienie regularnej linii obsługiwanej przez autonomiczne autobusy.

edroga234- Systematycznie budujemy alternatywę dla samochodu – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski. - Kolejnym krokiem, po odnowieniu taboru Komunikacji Miejskiej, kupnie ekologicznych pojazdów i budowie sieci dróg rowerowych, jest uruchomienie systemu Płockiego Roweru Miejskiego. Roweru, który pozwala szybko, ekologicznie i zdrowo poruszać się po mieście. Mam nadzieję, że płocczanie na tyle polubią ten system, że w przyszłym roku będziemy zwiększać liczbę stacji – mówił Andrzej Nowakowski.

Motocykliści mogą poruszać się m.in. po buspasie na ul. Radzymińskiej i al. SolidarnościBlisko 85 proc. korzystających ze stołecznej komunikacji miejskiej wystawia jej dobrą notę. Najczęściej Warszawskim Transportem Publicznym warszawiacy jeżdżą do pracy, szkoły lub na uczelnię.

image010Siedem firm złożyło wniosek o udział w dialogu konkurencyjnym dotyczącym budowy linii tramwajowej do Mistrzejowic. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu planuje zrealizować tę inwestycję w modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Będzie to pierwszy tego typu projekt realizowany w Polsce.

fot. RenaultWciąż powstają nowe sposoby na to, by zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na przejściach. Specjalne oświetlenie, które włącza się, gdy przez jezdnię przechodzi pieszy, antypoślizgowa nawierzchnia skracająca drogę hamowania przed przejściem, wyniesione przejścia, a nawet pasy namalowane w taki sposób, by wyglądały na trójwymiarowe – te rozwiązania są już stosowane. Nic jednak nie zastąpi ostrożności kierowców i pieszych.

Veturilo ma już 6 latKiedy startował miał 57 stacji, z których można było wypożyczyć blisko tysiąc jednośladów. Dziś system Warszawskiego Roweru Publicznego to ponad 350 stacji i 5200 rowerów. Veturilo kończy sześć lat i wciąż bije rekordy popularności.