Mobilność

Szczecin GłównyTo szansa na większy napływ ładunków drogą śródlądową i kolejową, na dodatkowe możliwości rozwoju Szczecina i Pomorza Zachodniego. Radni Sejmiku Województwa powiedzieli tak dodaniu szlaku Berlin – Szczecin do biegnącego przez stolicę Niemiec europejskiego korytarza transportowego TEN-T Orient/East Med lub Morze Północne – Bałtyk. Co ciekawe, o takie stanowisko zachodniopomorskich samorządowców poprosili sami Niemcy, dla których jest to gwarancja utrzymania priorytetu tej inwestycji i unijnego wsparcia.

3393713 3Przed wakacjami otwarty zostanie pierwszy z nowo budowanych przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich odcinków trasy rowerowej Velo Baltica. Chodzi o odcinek w rejonie ulicy Bałtyckiej w Kołobrzegu. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020.

edroga178Już wiadomo jak będzie wyglądał dworzec metropolitalnyw Lublinie, który w jednej części miasta skupi komunikację kolejową i autobusową. Ostateczna wersja, po konsultacjach z mieszkańcami, powstała z połączenia dwóch koncepcji. Cały plac Dworcowy zamieni się w deptak, a w ramach inwestycji powstanie nowoczesny budynek dworca wraz z peronami i nowym układem drogowym.

fot. rower pomaga3Start IV edycji akcji Rower Pomaga w Katowicach. To już IV edycja akcji Fundacji Arka, w której zamieniamy rowerowe kilometry na wymarzone rowery dla dzieci. W tym roku kilometry można wpisywać na stronie www.rowerpomaga.pl lub w aplikacji Endomondo. W akcję aktywnie włączyły się także Katowice.

IMG 5175 copyBędzie miała blisko 1000 km i poprowadzi od Świnoujścia, przez lubuskie, dolnośląskie, opolskie aż do granicy z Czechami na Śląsku. Odrzańska Trasa Rowerowa to marzenie wielu rowerowych turystów, które zaczęto budować właśnie na Pomorzu Zachodnim. Teraz chcą je zrealizować samorządowcy całej Polski Zachodniej.

krewPrezydent Bydgoszczy zaproponuje Radzie Miasta wprowadzenie nowych ulg w przejazdach komunikacją publiczną, które docenią bezinteresowną pomoc zasłużonych dawców szpiku oraz innych regenerujących się komórek. W podobny sposób są już traktowani honorowi dawcy krwi. Decyzję podejmie Rada Miasta Bydgoszczy.